banner39

Bilge köyü'nde gösteri komedisi

Bilge Köyü'nde 23 Nisan etkinliklerinde çocuklar ayaklarıdan iskemleye bağlanarak gösteri yaptı.

Arşiv 24.04.2010, 01:00 24.04.2010, 01:00
Bilge köyü'nde gösteri komedisi


23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 4 Mayıs 2009 günü 44 kişinin öldürüldüğü Mardin'in Mazıdağı ilçesine bağlı Bilge köyündeki kutlamalarında tam bir gösteri komedisi yaşandı.

Çocuklar ayaklarından gösteri yaptıkları iskeleye bağlanarak etkinliklerini tamamlarken görsel olarak tam bir komedi yaşandı.

Katliamdan önce 280 olan nüfusu, katliamda ölenler, köyden ayrılanlar ve cezaevine girenler nedeniyle 121'e düşen Bilge Köyünde 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Kaymakam Serdar Kaya ile ilçe protokolünün de yer aldığı etkinlikle başladı.

 

Etkinlikte, Diyarbakır'daki özel bir okulun geliştirdiği proje kapsamında aletli jimnastik öğrenen Bilge köyü çocukları, giydikleri kıyafetlerle gösterilerini sundular. Çocuklar ayaklarından gösteri iskelesine bağlanarak gösterilerini tamamlarken görsel olarak tam bir komedi yaşandı.

Ayaklarından gösteri iskelesine bağlanan çocukların yüzlerinde çektikleri acı yansıdı. Kendilerine ''Bilge Köyü Barış Kelebekleri'' adını veren çocukların jimnastik gösterisi bu şekilde tamamlandı. 

Yaşanan katliamın izlerini belleklerinden silmeye çalışan çocuklar, anne ve babalarını kaybettikleri için çok üzgün olduklarını ifade ettiler.

 

Çocuklara jimnastik hareketleri öğreten jimnastik eğitmeni Nuri Batır, jimnastik ile çocukların katliam psikolojisinden kurtulmaya başladıklarını söyledi.

 

Bilge köyü muhtarı Abdurrahman Çelebi, katliamda 40 çocuğun hem annesini hem de babasını yitirdiğini, 21 çocuğun ise ya annesi ya da babasını yitirdiğini ifade ederek, yaşanan olayın çocukların üzerindeki etkisini silmeye çalıştıklarını söyledi.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?