Bilge köyündeki katliam davası bugün

Mardin'in Bilge köyünde, 44 kişinin öldürüldüğü davanın 5. duruşması bugün yapılacak.

Bilge köyündeki katliam davası bugün


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mardin'in Mazıdağı ilçesine bağlı Bilge köyünde, 7'si çocuk 44 kişinin öldürüldüğü davanın 5. duruşmasına bugün devam edilecek.

Çorum Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davanın 2 Eylülde yapılan ve 13,5 saat süren ilk duruşmasında mahkeme heyeti, 1'i çocuk 11 tutuklu sanıktan M.Ç. ve A.Ç'nin tahliyesine karar vermişti.

Katliamla ilgili 14 Ekim'de yapılan ikinci duruşmada, saldırı tarihindeki benzer hava şartlarında Bilge köyünde keşif yapılması kararlaştırılmıştı.

Davanın üçüncü duruşmasının yapıldığı 20 Kasım'da ise tutuklu sanıklardan A.Ç'nin tahliyesine karar verilmişti.

Mahkeme heyeti dördüncü duruşmanın yapıldığı 28 Aralık'ta ise keşif raporlarının beklenmesi ve eksik evrakların tamamlanması için duruşmayı ertelemişti.

Ceza Muhakemesi Kanunu'nun "Zorunlu kapalılık" başlıklı 185/1'inci maddesi gereği kapalı yapılan duruşmaya sadece taraflar alınıyor.

Tutuklu 8 sanık hakkında, Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) "tasarlayarak ve canavarca hisle adam öldürme" suçundan 36'şar kez, 7 çocuğun öldürülmesi suçundan 7'şer kez ve gebe olduğu bilinen kadını öldürmek suçundan 1'er kez olmak üzere 44'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenen iddianamede, bu sanıkların 4'ü çocuk 10 kişiyi de "kasten öldürmeye kalkışma" suçundan 200'er yıla kadar hapisle cezalandırılmaları isteniyor.

İddianamede, evinde 6 adet el bombası bulunan Ahmet Çelebi hakkında ise 17 yıla kadar hapis cezası talep ediliyor. Bu arada, yaşları 18'den küçük olan 2 sanık hakkındaki soruşturmanın tamamlanması ve davaya dahil edilmesiyle toplam sanık sayısı 11'den 13'e yükseldi. Ka


 

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2010, 08:38
YORUM EKLE
YORUMLAR
kağan bozkırlı
kağan bozkırlı - 9 yıl Önce

ben halen bu katliamın neden yapıldığını çözebilmiş değilim. onca zamandır bir sürü haber yapıldı fakat birisi bile sebebini açıklayıcı değildi. öğrenmek hakkım değil mi? katliamın sebebi neydi?

banner39

banner36

banner37

banner35