banner39

Bilgi Üniversitesi de İsrail'i kınadı

Bilgi Üniversitesi'nde çalışan akademisyenler, İsrail askerlerinin filoya kanlı baskın düzenlemesini kınadı.

Arşiv 11.06.2010, 18:39 11.06.2010, 18:39
Bilgi Üniversitesi de İsrail'i kınadı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Bilgi Üniversitesi'nde çoğunluğunu akademisyenlerin oluşturduğu 140'a yakın kişi ortak bir bildiriyle İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırısını kınadı; Gazze ablukasının kaldırılmasını istedi.

Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırılması ve dokuz kişinin ölmesiyle ilgili soruşturma yürütecek uluslararası mekanizmanın derhal devreye girmesini isteyen imzacılar, İsrail'in Gazze'ye uyguladığı ablukayı da kaldırmasını istedi.

Bilgi Üniversitesi çalışanları, yazılı açıklamalarında 'Bu son saldırının her düzeydeki sorumlularını ortaya çıkartıp, cezalandırılmalarını sağlayacak olan uluslararası bir mekanizma hemen devreye girmelidir.Uç noktada bir insanlık trajdisine neden olan Gazze üzerindeki ablukaya derhal son verilmelidir.

İsrail'in onlarca BM kararına ve uluslararası toplumun geniş çoğunluğunun sürekli rahatsızlığına rağmen, küstahça ve şımarıkça on yıllardır faydalandığı istisnacılığa son verilmelidir. Bunun yolu da uluslararası, tutarlı ve sert yaptırımlardır. İsrail, kendisini istisnai bir devlet olarak görmekten vazgeçene ve diğer toplumlarla eşit olduğunu ve dolayısıyla da aynı kurallara tabi olması gerektiğini kabul edene kadar bu yaptırımlar sürdürülmelidir.

Türkiye, İsrail ve dünya kamuoylarını bu duyarlılıklarla davranmaya davet ediyoruz.' ifadeleri kullanılarak İsrail bu kanlı tavrını eleştirdi.

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?