banner39

Bilgin: Medya kökten değişme girmeli

Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin, Türkiye'de medyanın kökten değişime girmesi gerektiğin söyledi.

Arşiv 10.01.2009, 11:03 10.01.2009, 11:03
Bilgin: Medya kökten değişme girmeli


Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı ve Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin, Türkiye'de medyanın kökten bir değişim geçirme ihtiyacı içinde olduğunu belirterek, "medya ve siyaset kurumlarının birbirlerinin sorumluluk alanlarına müdahale etmemesi gerektiğini" ifade etti.

Bilgin, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü ve Gazeteciler Cemiyeti'nin 63. kuruluş yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajda, medya ile basın dışı ticaret ilişkisinin giderek arttığını ve tekelleşmenin kökleştiğini savundu.

Bilgin, mesajında şunları kaydetti:

"Sendikal hakların uygulandığı bir dönemden sonra medyada tekelleşme süreci içine girilmesi ile birlikte kademeli olarak sendikasızlaştırma zorlaması yaşanmıştır. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Bayramını bugün içimize sindirerek kutlayamıyoruz.

Tüm bu sorunların yanı sıra, medya ile basın dışı ticaret ilişkisinin giderek artması ve dolayısı ile tekelleşmenin kökleşmesi editöryal bağımsızlığı da zedelemiştir.

Özellikle son dönemde giderek artan bir şekilde medya ve siyaset kurumlarının birbirlerinin sorumluluk alanlarına müdahale etmesi de toplumun doğru haber almasını engellemeye yönelik endişe verici bir uygulamadır.

10 Ocak 1946'da kurulan Gazeteciler Cemiyeti, kurulduğu günden bu yana Ankara'da ve Türkiye'nin pek çok ilinde gazetecilik yapan meslektaşlarımıza sıcak bir yuva olmuş ve mesleki anlamda karşımıza çıkan her türlü engellemeye karşı durmuş köklü bir kurumdur. Bugün mesleki anlamda içinde bulunduğumuz tüm zorluklara ve olumsuzluklara rağmen 10 Ocak günü medya meslek kuruluşları tarafından anılması gereken bir gündür. "

Kaynak : AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?