banner39

Bilgisayar icat oldu, hatlar bozuldu

En çok ilgi gösterilen kutsal kitapların başında gelen Kur’an-ı Kerim’in yüksek orandaki satışları, yayınevlerinin iştahını kabartıyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Bilgisayar icat oldu, hatlar bozuldu

Pastadan pay kapmak isteyen birçok yayınevi Kur’an-ı Kerim basıyor. Dünyanın pek çok yerinde Kur’an-ı Kerim’ler tanınmış Türk hattatlardan Hafız Osman hattını tercih ederken, yeni basılan Kur’an’ların önemli bir kısmında bilgisayar hattı kullanılıyor. Bazı yayınevleri ise orijinal metnin yanına Latin alfabesi ile Kur’an-ı Kerim’in okunuşunu yazarak müşteriye ulaşmaya çalışıyor. Diyanet İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme Kurulu bilgisayar hattı ile basılan Kur’an’lara mühür vurmazken, Latin alfabesi ile basılmasını ise uygun bulmuyor.

Kur’an-ı Kerim, dünyada en fazla satılan kitapların başında gelirken arama motoru Google’ın hizmete sunduğu dijital kitaplar arasında en çok okunanı. Ülkemizdeki satışlar özellikle Ramazan aylarında açılan fuarlarda yoğunluk kazanıyor. Herhangi bir telif ödeme şartı bulunmadığı için yayınevleri Kur’an-ı Kerim basımı yapabiliyor. Son yıllarda ‘okuması çok kolay’ gerekçesiyle bilgisayar hattı ile yazılan Kur’an-ı Kerim’ler raflarda geniş yer kaplıyor. Basılan kitapların yüzde 80’inin bilgisayar hattı ile hazırlandığı belirtiliyor. Diyanet İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme Kurulu, bilgisayar hattı ile basılan Kur’an’lara mühür vurmuyor. Kurul yetkilileri, “Bilgisayarlı hatlar için çok talep geldi; ama kurulumuz bilgisayarlı hatlarda hat özelliği olmadığı için mühür vurmama kararı aldı. Ancak piyasaya sürüp satılmasına engel olunamıyor.” cevabını veriyor. Kurul üyesi Meclis’te bekleyen teşkilat kanununa göre sadece mühürlü Kur’an’ların satılabileceğine dair maddeler bulunduğunu, bu yasanın çıkması durumunda Diyanet’in yaptırım gücü olacağını kaydediyor.

Daha geniş kitleye hitap etmek isteyen bazı yayınevleri ise Kur’an-ı Kerim’in Latince okunuşunu yazarak satışa sunuyor. Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, Latin alfabesinde yer alan harflerin Arapça’daki bütün sesleri karşılamadığı için bunu; “birtakım özel harf ve işaretler kullanılmadan, Kur’an-ı Kerim’in Latin alfabesiyle eksiksiz ve doğru olarak yazılması ve hatasız okunması mümkün değildir.” diyerek açıklıyor. ‘Transkripsiyon’ denilen özel harf ve işaretlerin, Arap harflerini bilmeyenler için bir anlam ifade etmeyeceğini kaydeden kurul, “Bu itibarla Latin harfleriyle yazılmış Kur’an-ı Kerim’i doğru ve düzgün okuma imkanı olmadığından, bu harflerle yazılan Kur’an’ı okumak uygun değildir.” kararına varmış.

Sahaflar Çarşısı Dernek Başkanı Adil Sarmusak, geçmiş yıllarda Kur’an-ı Kerim alan herkesin arkasındaki mührü kontrol ettiğini; ancak son zamanlarda bu hassasiyetin kaybolduğunu söylüyor. Sarmusak, Arapçadaki kelimeleri tam ifade edemeyeceği için Latin alfabesiyle Kur’an-ı Kerim hazırlanmasını da doğru bulmadığını kaydediyor. Latin alfabesiyle Kur’an-ı Kerim basan Seda Yayınları sahibi Mustafa Varlı, “Arapça bilmeyenlere bir hizmet olarak bunu hazırladık. Öğrensinler diye de sonuna ‘elif cüzü’ koyduk.” dediyerek geçmiş yıllarda Hafız Osman hattı, Hasan Rıza hatları ile Kur’an-ı Kerim basıldığını; ancak son yıllarda basılan Kur’an-ı Kerim’lerin yüzde 80’inin bilgisayar hattı olduğunu ifade ediyor. Varlı, “Bilgisayar hattı ile okumayı öğrenenler diğer hatlarla basılmış kitapları okumakta zorlanıyor.” diye konuşuyor.

 

Kaynak: Turkuaz

banner53
Yorumlar (0)
26
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?