banner15

Bilgisayar oyunu oynayanlar daha zeki olmuyormuş

Yapılan araşmaya göre, online oyunları oynayan insanların daha akıllı olmadıkları belirtildi.

Bilgisayar oyunu oynayanlar daha zeki olmuyormuş


Bilim adamları beyni daha iyi geliştirdiği gerekçesiyle bilgisayar oyunları oynayanların daha zeki olmadığını belirledi. 
 
Journal Nature isimli dergide yayınlanan 6 haftalık çalışmada, uzmanlar bilişsel yeteneklerini geliştirmek için tasarlanan online oyunları oynayan insanların daha akıllı olmadıklarını buldular. Araştırmada, yaşları 18 ile 60 arasında değişen 8 bin 600'den fazla insandan zekalarını geliştirmek için haftada üç kez en az 10 dakika boyunca araştırmacılar tarafından tasarlanan online beyin oyunları oynamaları istendi.

Bu kişiler herhangi bir beyin geliştirici oyun oynamayan, ancak yaklaşık aynı süre zarfında internette sörf yapan ve genel bilgi sorularını cevaplayan 2 bin 700'den fazla kişiyle karşılaştırıldı. Tüm katılımcılara araştırma öncesinde ve sonrasında bir tür zeka testi verildi.

Araştırmacılar, 6 haftalık çalışma sonunda zeka testlerinde oyun oynayanların sadece internette dolaşanlardan daha başarılı olmadıklarını söylediler. Testin bazı bölümlerinde ise, internette sörf yapanların oyun oynayanlardan daha yüksek puanlar aldığı görüldü.
 
Kaynak: Zaman Online

Güncelleme Tarihi: 23 Nisan 2010, 08:40
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35