banner39

Bilim adamlarından kıtlık uyarısı

Bilim adamları, dünyada açlık ve kıtlık riskinin artacağı uyarısında bulundu.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Bilim adamlarından kıtlık uyarısı
Bilim adamları, küresel ısınma sonucu daha sıcak bir dünyaya uyum sağlayacak tarımsal ürünler geliştirilmezse, açlık ve kıtlık riskinin artacağı uyarısında bulundular.

Uluslararası Tarım Araştırmaları Danışma Grubu'nun (CGIAR) Washington'da yaptığı yıllık toplantı sırasında bilim adamları, mevcut tarımsal ürün çeşitliliğinin küresel ısınmayla yok olacağını belirterek, yeni yapılan tahminlere göre, Güney Asya'daki buğday mahsulü yarı yarıya azalacak.

CGIAR toplantısında, aralarında mısır, buğday, pirinç ve darının da bulunduğu, yeni sıcak dünyaya uyum sağlayacak ürünlerin geliştirilmesi konusundaki çabaların artırılması gerektiği belirtildi.

Washington'daki toplantılarda bilim adamları ayrıca, çiftliklerden ve ekili alanlardan salınan sera etkisine yol açan gazların azaltılması yolunda önlemlerin ele alındığı bir rapor sunacaklar.

CGIAR üyesi olan ve merkezi Kenya'da bulunan Dünya Tarım ve Ormancılık Merkezi'nden (Icraf) Louis Verchot, sosyal adaletten gıda üretimi teknolojisine kadar her seviyede mücadele edilmesi gereken bir sorundan bahsettiklerini belirterek, yapılan bu olumsuz öngörü nedeniyle büyük çapta insanın zorunlu göçünün ortaya çıkması ve gelişmekte olan ülkelerde geniş çaplı kıtlıkların yeniden görülmesi endişesi taşıdıkları uyarısında bulundu.

Bilim adamları, iklim değişikliğinin en büyük etkisinin yağışların azalmasında görüleceğini ve bazı bölgelerin daha fazla yağış alırken, bazılarının da daha az yağış alacağı ve yağış rejiminin daha değişken olacağını öngörüyorlar.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?