banner15

'Bilimin Önceliği' Tartışması

Bilimde büyük ilerlemeler kaydedilmesine rağmen, belirli konularda bir sınırlamanın olmaması tüm insanlığı korkutuyor. Genetik bilimi, nanoteknoloji ve nükleer silah alanında önemli gelişmeler yaşanırken dünyadaki açlık, yoksulluk ve çevre sorunlarına hâl

'Bilimin Önceliği' Tartışması

"Bilimde o kadar hızlı ilerliyor ki artık kendimizi "süper insan" fikrine alıştırmaya başlamalıyız." Bu tavsiye, Londra merkezli düşünce kuruluşu Demos'un son raporunda yer alıyor. Raporu hazırlayan uzmanlara göre, genetik bilimi, kısırlık tedavisi, ilaçlar ve nanoteknoloji, yani atom ve moleküllerden metrenin milyarda biri ölçeğinde aygıt ve malzeme üreten teknoloji sayesinde insanlar şimdikinden çok daha uzun yaşayabilir ve "süper insan" fantezisi gerçeğe dönüşebilir.

Uzmanlar, bunun insanlık için ne tür sonuçlar doğuracağının şimdiden değerlendirilmesi gerektiğini söylüyor. Bilimde büyük ilerlemeler kaydedildiği konusunda şüphe yok. Son 10 yıl içinde genlerin nasıl çalıştığını daha iyi anlamaya başladık. Mikroteknoloji sayesinde slikon çiplere 10 yıl öncekinden çok daha fazla işlemci gücü sığdırabiliyoruz. Ancak raporda söylenenlere karşın, birçok bilimadamı insanların dönüşümü konusunda şüpheler taşıyor.

Rapora göre bazı bilimadamları evrim sürecinin aydınlatılması yolunda kaydedilen ilerleme üzerine daha bir asır önceden insanların ölümsüzlük sınırına yaklaşmasının mümkün olduğunu düşünmeye başlamışlardı. Raporda "Son ilerlemeler ışığında, buluşların bizi sonsuz ömre yaklaştırdığını düşünmemek için hiçbir neden yok" deniliyor.

Yaşlılık hastalıklarıyla ilgilenen doktorlar, daha uzun yaşama konusunda vaatlerde bulunmuyorlar, fakat insanların alacakaranlık dönemlerini daha rahat geçirmelerini sağlayabileceklerini umuyorlar. Genetik mühendisliği sayesinde tasarım bebeklerin dünyaya getirilmesi gelecekte mümkünmüş gibi görünüyor. Fakat, genlerin şifrelerini çözmek için çaba harcayanlar, bunun çok da kolay olmadığını söylüyor.

Nanoteknolojiyle yakın gelecekte elektronikte önemli ilerlemeler sağlanacak ama hepsi o kadar. BBC'nin görüşlerine başvurduğu bir ahlakbilimci, gerçekleşmesi çok olası olmayan, geleceği idealize eden ya da hiç arzu edilmeyen senaryolara kafa yormak dikkatleri dünyanın daha acil meselelerinden uzaklaştırmaktan başka bir işe yaramaz.

Hele küresel açlığın, yoksulluğun ortadan kaldırılaması, geniş yığınları etkileyen hastalıkların kontrol altına alınamaması ya da çevrenin harabiyeti gibi sorunlar hala çözülmemişken.

Kaynak: BBC

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48