banner39

Bilinçsiz TV izlemeye karşı kampanya

Tüm dünyada yaklaşık 18 yıldır uygulanan TV Kapa/Yaşamı Aç kampanyası Türkiye'de de sekiz yıldır uygulanıyor.

Arşiv 19.04.2010, 10:28 19.04.2010, 10:28
Bilinçsiz TV izlemeye karşı kampanya

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dünya genelinde büyük bir sorun haline gelen bilinçsiz televizyon izleme hastalığına karşı Turn Off TV/Turn Off Life kampanyasının Türkiye ayağı bu hafta bir kez daha yapılıyor. 

Kampanyanın Türkiye ayağının sorumluluğunu yürüten Hatice Saadet Kalyoncu konuyla ilgili olara bir açıklama yaptı. 19-25 Nisan 2010 tarihleri arasında gerçekleştirilecek “Turn Off TV/Turn On Life-TV Kapa/Yaşamı Aç” kampanyasını değerlendiren Turn Off TV/Türkiye Koordinatörü Kalyoncu; “Bu yıl 9. kez, ülkemizde bu kampanyayı gerçekleştiriyoruz” dedi.

Kalyoncu konuyla ilgili yapmıştığı açıklamada, televizyon karıtı bir oluşuk olmadıklarını belirterek "Aksine bilgilenme, haber alma ve eğlenme gereksinimini en yaygın şekilde karşılayabilecek araç, televizyondur" dedi.

Kalyoncu açıklamasında, bilgilenme, öğrenme ve eğlenme amacının dışına taşan televizyon izleme süresinin, kumandanın izleyiciye egemen olduğu bir noktaya dayandığını söyledi.

Şiddet, pornografi ve manipülatif görüntülerin yoğun olarak kullanıldığı televizyon programlarının, bir süre sonra “kolik”lik oluşturduğunu vurgulayan Kalyoncu, "insanlar televizyonun esiri haline dönüşmektedirler" diye konuştu.

Kalyoncu açıklamasında şunları söyledi: "TV karşısında geçirilen zaman, yetişkinler için asosyal bir yaşantı anlamına gelmekle beraber, program ve dizilerin şiddet ve müstehcen içerikleri yetişme çağındaki çocukların kişilik gelişimine de olumsuz etki yapmaktadır.  Sağlığımız, hobilerimiz ve kişisel gelişimimiz için ayrılması gereken zaman dilimi TV izlemeye ayrılmaktadır. “Turn Off TV/Turn On Life-TV Kapa/Yaşamı Aç” kampanyası, televizyon karşıtı bir kampanya değildir. Aksine bilgilenme, haber alma ve eğlenme gereksinimini en yaygın şekilde karşılayabilecek araç, televizyondur. Ancak televizyonun bu işlevinin dışına çıkarak insan yaşamını ele geçirmesi, insanın kendi yaşamını yaşamak yerine, yaşama seyirci kalması olgusuna karşı, bu kampanya toplumsal bir tepki ve uyarı eylemidir. Kendimizden çok dizi karakterlerinin konuşulduğu, yaşam yolumuzda yanlış örneklikler sergileyen içerikleriyle yaşamımızı dejenere eden programlara karşı dikkat çekme isteğidir. Dünyada 1992’den bu yana, ülkemizde ise Tüketiciler Birliği’nin girişimiyle 2002 yılından bu yana gerçekleştirilen “TV. Kapa/Yaşamı Aç-Turn Off TV/Turn On Life” kampanyası, bu yıl 19-25 Nisan 2010 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir. Şarkıcı, dans derken yemek yarışmalarının, şiddet, alkol ve ahlaka aykırı yaşam tercihleriyle doldurulmuş dizilerin, evlilik programlarının kamuoyunu rahatsız eder boyutta sergilendiği bir ortamda, tüm dünya ile birlikte, biz de dokuzuncu kez “Turn Off TV/Turn On Life-TV Kapa/Yaşamı Aç” kampanyasına katılıyor, televizyonlarımızı kapayarak, yaşamın penceresini açıyoruz."

 

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?