banner39

Bilinmek için sergiye çıkan sanat

Beyoğlu Belediyesi, 'Geçmişten Günümüze Mirasımız Kaatı' sergisine ev sahipliği yapıyor.

Arşiv 04.06.2010, 22:40 04.06.2010, 22:42
Bilinmek için sergiye çıkan sanat


Dünya Bülteni/Sıdıka Dağlı

Beyoğlu Belediyesi, Kültürler Arası Sanat Diyalogları kapsamında, 10 -16 Haziran 2010 tarihleri arasında, ‘Geçmişten Günümüze Mirasımız Kaatı ‘ sergisine ev sahipliği yapıyor.

Sanatın ve sabrın kâğıttaki yansımasını gözler önüne seren “Geçmişten Günümüze Mirasımız” başlıklı kaatı’ sergisi, mezar taşlarının kaatı’daki modern yorumlarını izleyiciye sunuyor.
 
Kâğıt veya deri üzerine çizilmiş yazı veya motifin özel bir keski ile oyularak başka bir zemine yapıştırılması ile hayata geçirilen kaatı sanatının tarihçesi, 15. yüzyıla kadar uzanan geniş bir sürece dayanıyor. Bu tarihsel süreç içerisinde eski cilt kapaklarından albümlere, el yazmalarından murakkalara, hat levhalarından bahçe tasvirlerine hatta yazı çekmecelerine kadar çeşitli zeminler üzerinde önemli örnekleriyle karşımıza çıkan kâğıt oymacılığı; Fatih Sultan Mehmed ve Kanuni Sultan Süleyman dönemlerinde ise en parlak dönemlerini yaşayan bir sanat profili çiziyor.

İki senelik bir araştırma sürecine dayanarak oluşturulan sergide özellikle İstanbul ele alınarak mezarlıklar, camiler, mescit hazireleri, muhtelif semtlerde aralara sıkışıp kalmış kabirler incelenerek pek çok örnek çıkartılmış ve örneklerin yerleri tek tek tespit edilerek fotoğraflanmıştır. Ağırlıklı olarak İstanbul eserlerine yer verilen sergide; Bursa, Erzurum ve Edirne gibi illere ait örneklere de yer veriyor.

Sergide, Dürrdane Ünver, Müjgan Başköylü, Alev Uzun, Berna Tunç, Dilek Erim, Edibe Yekeler, Ela Akalın, Ersin Yıldızhan, Esma N. Akoğlu, Füsun Köşklü, Gülgün Kaya, Hasan Ertuğrul, Hatice Uçar, Hülya Yaatası, Meryem Güney, Müge Özlem Doygun, Nesrin Güler ve Safiye Gülen’in eserlerine yer veriliyor.
 
10 Haziran Perşembe günü saat:17.30’da ziyarete açılacak olan sergi BB Yeminli Mali Müşavirler Sanat Galerisi’nde gerçekleştiriliyor.

Sergiyle ilgili detaylı bilgiye www.beyoglu.bel.tr adresinden ve 0212- 251 6090 numaralı telefondan ulaşılabiliyor.

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?