banner15

Bilişim fuarı TÜYAP'ta başladı

Avrasya'nın en büyük bilişim fuarı CeBIT Eurasia 2006, Beylikdüzü TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde ziyaretçilere açıldı.

Bilişim fuarı TÜYAP'ta başladı

Avrasya’nın en büyük bilişim fuarı CeBIT Eurasia 2006, Beylikdüzü TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde ziyaretçilere açıldı. 10 Eylül’e kadar sürecek fuar kapsamında bilgi ve iletişim endüstrisinin en son ürünleri görücüye çıkacak. Fuarın açılış konuşmasını yapan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, “rekabet” kavramının küreselleşme ile birlikte yeni boyut kazandığını, yerel ya da bölgesel olmaktan çıktığını kaydetti.

Soğuk savaş yıllarında güçlü devletlerin düşmanlarıyla ölçüldüğüne, şimdi ise güçlü devletlerin dostlarıyla ölçüldüğüne dikkat çeken Şener, “Kendimize sormamız gereken, küreselleşmenin neresinde olduğumuzdur. Artık diğer ülkelerle işbirliği yapmadan, dostluk ilişkileri kurmadan güçlü olmanın imkanı yoktur” diye konuştu. Sadece devletlerin değil, firmaların hatta sade bireylerin de kendilerine “Küreselleşmenin neresindeyim?” diye sormalarının şart olduğunu belirten Şener, yaşadığımız dünyada bir üniversite öğrencisinin sadece kendi ülkesinin öğrencileriyle değil, ABD, İngiltere, Almanya ve Japonya’da okuyan üniversite öğrencileriyle yarış içinde olduğunu ifade etti.

Şener, Türkiye toplumunun bilgi ve iletişim teknolojileriyle tanıştırmak üzere, hükümet olarak “e-dönüşüm” adıyla bir acil eylem planı hazırladıklarını hatırlattı. 2006-2010 yıllarını kapsayan bu planın en önemli ayağının “Bilgi Toplumu Stratejisi” olduğunu dile getiren Şener, amaçlarının 2010 yılına kadar vatandaşların yüzde 51’ini bilgisayar sahibi, yüzde 48’ini de evlerinden internet kullanıcısı yapmak olduğunu vurguladı.

Şener, bunun yanında özellikle ekonominin bel kemiğini oluşturan KOBİ’lere yönelik olarak çalışmaların devam ettiğini belirterek, “Özellikle tarım, otomotiv, tekstil ve turizm gibi önemli sektörlerde şirketlerin yüzde 95’inde bilgisayar kullanılması, yüzde 70’inde geniş bant internet kullanılması ve ticaretin yüzde 15’inin e-ticaret yoluyla gerçekleştirilmesini hedefliyoruz” diye konuştu.

Devletin de e-dönüşümden nasibini alacağını söyleyen Şener, “e-devlet” çalışmalarıyla kamu hizmetlerinin yüzde 70’inin “e-devlet” yoluyla karşılanması, vatandaş memnuniyetinin yüzde 80 düzeyine çıkarılması ve kamu harcamalarının yüzde 90 oranında “e-ihale” yoluyla yapılmasının hedeflendiğini kaydetti. Başkalarının geliştirdiği bilgiyi kullanmanın ötesinde, asıl yapılması gerekenin bilgiyi üretmek olduğunun altını çizen Şener, CeBIT Fuarı’nın düzenlenmesinde katkıda bulunan tüm kurumlara teşekkür etti.

Konuşmanın ardından, Şener, İstanbul Valisi Muammer Güler ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş yapılan törenle CeBIT Bilişim Euroasia 2006 Fuarı’nın kurdelasını keserek, fuarı ziyarete açtı. 10 Eylül’e kadar sürecek fuara 19 ülke ve bölgeden toplam 900 şirket katılıyor. Geçen yıl 58 bin kayıtlı ziyaretçinin gezdiği fuara, bu yıl da büyük ilgi olacağı tahmin ediliyor.

Kaynak: ANKA

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48