banner39

Bilişim pazarında Türkiye geri kalmıyor

Türkiye bilişim pazarı yüzde 20 artışla 25,1 milyar Euro'ya ulaştı

Arşiv 19.02.2010, 18:21 19.02.2010, 18:21
Bilişim pazarında Türkiye geri kalmıyor

 

Fahri Sarrafoğlu/Dünya Bülteni

2009 yılında Türkiye bilişim pazarı yüzde 20 artışla 25,1 milyar Avro’ya ulaştı  ve yüksek teknoloji alanında önemli bir bölge haline geldi. Türkiye, Avrupa içinde en hızlı büyüyen ülkelerden biri ve pazar hacmi açısından lider ülkeler sıralamasında Almanya, İngiltere, Fransa, İtalya ve İspanya’dan sonra altıncı ülke olarak 2008 yılındaki gibi yer alıyor. Türkiye, bilgisayar donanımı, yazılımı ve bilişim servisleri gelirleri açısından 2009′da yüzde 17 büyüyerek 4,7 milyar Avro’ya ulaştı. Diğer Avrupa ülkelerinden farklı olarak Türkiye, özellikle bilişim donanımı pazarında çok güçlü bir biçimde büyüyor. Bunda internet kullanımının yaygın bir şekilde artmasının çok büyük etkisi var.

DÜNYA YÜZDE 10 BÜYÜDÜ  TÜRKİYE YÜZDE 20

Dünya bilgi ve iletişim sektörü  pazarı yüzde 10’un üzerinde büyüyor. Bu pazarın 2009’da ise 2.488 milyar Avro değerine ulaşması ciddi bir büyüme olarak gözlemlendi. Dünya bilgi ve iletişim sektörü pazarının yüzde 60’ını telekomünikasyon sektörü oluşturuyor. Telekomünikasyon sektörünün 2008’de 1.399 milyar avroydu 2009’da ise 1.471 milyar Avro değerinde olması mobil teknolojilere de yansıdı. Diğer taraftan Dünya bilişim teknolojileri ekipmanı pazarı büyümesini sürdürüyor. Bu pazarın, 2008’de 303, 2009’da ise 313 milyar Avro değerinde oldu. Dünya BT hizmetleri / yazılım pazarına baktığımızda, yazılım sektörünün ortalamanın üzerinde büyüdü. Bu pazar, 2009’de yüzde 8,7’lik büyüme kaydetti. BT hizmetleri / yazılım pazarı 2008’de 661, 2009’da ise 704 milyar Avro değerinde seneyi, kapatmış oldu. Dünya telekomünikasyon donanımı pazarının yüzde 80’ini taşıyıcı hizmetleri oluşturuyor. Bu pazarın 2008’de 1.399, 2009’da ise 1.471 milyar Avro değerinde olması mobil iletişim teknolojileri alt yapısına önem verilmesine neden oldu. 3G ile başlayan süreç artık 4G ‘nin aktif olarak kullanılmasına neden oldu. Bu pazarda taşıyıcı hizmetlerinin 2009 yılında 1.189 milyar Avro gelir getirmesi alt yapı yatırımlarının ikiye katlanmasına da neden oldu.

GELECEK VAAT EDEN BİR SEKTÖR

Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) ve İntel’in birlikte gerçekleştirdiği “Uluslararası  Bilişim Zirvesi” bugün Ankara’da dünyaca ünlü isimler ve devlet yöneticilerinin katılımıyla gerçekleşti. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, bilişimin dünyada sınırları ve zaman farklarını ortadan kaldırdığını, bilişim teknolojilerinin küresel yardımlaşma, işbirliği, demokrasi, şeffaflık ve barışa çok büyük katkı sağladığını söyledi. Uluslararası Bilişim Zirvesi'nde konuşma yapan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, bilgi ve iletişim teknolojilerinden yararlanan kurumların rakiplerini geride bırakarak, çok daha hızlı ilerlediklerine dikkat çekti. Hedefimiz, 2023’te Türkiye’nin dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girmesini sağlamak, diyen Yıldırım, 2023 yılında Gayri Safi Milli Hasıla’dan Ar-Ge’ye yüzde 2.5 pay ayırmayı, bilgi ve iletişim teknolojilerinin payını artırmayı, sektörün cirosunu 160 milyon dolara çıkarmayı ve bu ciroda yazılımın payını artırmayı hedefliyoruz, dedi.

DAHA AZ YATIRIMLA DAHA ÇOK İSTİHDAM

Kişi başına istihdam yaratma maliyeti en düşük bilişim alanında yer alıyor. Üretim ve hizmet alanında bu 100 bin dolar seviyelerinde iken bilişim alanında 7-8 bin dolar seviyelerinde. Daha az yatırımla daha fazla geri dönüş elde etmek sadece bilişim sektöründe mümkün. Dolayısıyla Türkiye’nin bu alana öncelik vermesi şarttır. 2010 yılı Türkiye Bilişim sektörü açısından hareketli ve yoğun bir tempo içerisinde geçecektir. Özellikle içerisinde bulunduğumuz stratejik bölgesel statümüzün ve etkili insan kaynağımızın katkısı tartışılmaz olacak.

GÜVENLİK KONUSUNA YATIRIM YAPILMALI

BTK Başkanı Tayfun Acarer, bilişim teknolojileri ve iletişim sektöründe ülkelerin son 50 yıllık süreci ele alındığında, bilişim sektöründeki gelişme ABD’de yüzde 50, İngiltere’de yüzde 73, Almanya’da ise yüzde 78 ile en çok yatırıma yapan ülke olduğunu hatırlattı.

Ağır sanayi sektöründe bir kişiyi istihdam etmenin maliyetinin 100 bin dolar olduğunu söyleyen Acarer, bu rakamın bilişim sektöründe ise 3-4 bin dolar olduğunu söyledi. Acarer, Elektronik Haberleşme Kanunu’nun önemine de dikkat çekerek, bu alandaki düzenleme, denetleme ve özellikle siber güvenlik konusunun üzerinde durulmasını istedi. Yeşil teknolojiler konusuna da değinen Acarer, yeşil teknolojinin dünya ve Türkiye geleceği açısından önemli olduğunu ve bu konuda gerekli çalışmaları yapacaklarını bildirdi.
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?