banner39

Bilişim sektörü geleceğin sektörleri arasında

Akça-Der Başkanı Kaymakçı, bilişim sektörüne yatırım yapan ülkelerin dünya çapında bir adım öne geçtiğini kaydetti.

Arşiv 24.04.2010, 19:01 24.04.2010, 19:03
Bilişim sektörü geleceğin sektörleri arasında

Fahri Sarrafoğlu / Dünya Bülteni / Ankara  

Akça-Der (Ankara Aktif Çalışanlar Derneği) Başkanı Mehmet Kaymakçı Türkiye’nin şu an en önemli iki gündem maddesi olduğunu dile getirerek acilen işsizliğe çare bulunmalı ve anayasa değişikliği de biran önce yapılmasını söyledi. Kaymakçı, sivil toplum örgütlerine bu konuda çok iş düştüğünü ifade ederek çalışmaların sivil bir anayasanın varlığı tüm STK’lar için ve ülkemiz içinde her alanda rahatlatacağına inanıyorum, dedi.

STK’LAR DAHA DA GÜÇLENMELİ

Kaymakçı, sivil toplum kuruluşlarının etkili olamaması yüzünden bazı demokratik gelişmelerin geciktiğine işaret ederek STK’ların daha da etkin olması gerektiğini ifade etti. Kaymçı,sözlerine şöyle devam etti: “STK’ların ülkemizde güçlü olmamasının birçok sebebi var. Bunlardan en önemlisi anlayış sorunu diye düşünüyorum. Çünkü insanlar çeşitli menfaatler için bir araya gelmekte. Sivil toplum kuruluşlarına gönüllü olan insanların maddi ve manevi bütün beklentilerden sıyrılması gerekir. Böyle olursa ancak sivil toplum istenilen etkiyi gösterir. “

Üye sayısının artırılması konusunda ise her alanda sivil toplum kuruluşlarının öneminin artırıldığı zaman halkımız da gerekli desteği vereceğini düşündüğünü söyleyen Kaymaçı, Osmanlı Devleti zamanında sivil toplum kuruluşları her konuda aktif olduğunu hatırlattı.

MUHTEMEL KRİZLERE KARŞI İHRACAT TEK ÇARE

Dünyada sık sık krizler yaşandığını bu krizlere karşı ah vah etmenin yanında yapılacak işin ihracata yönelmek olduğunu belirten Kaymakçı, yeni ülkelere yönelerek ihracatın artırılması için çalışma yapılması gerektiğini kaydetti. Ar-Ge çalışmaları artırılmalı ve yeni ürünlerin üretimine destek sağlanmalı, diyen Kaymakçı, Akça-Der olarak ekonominin düze çıkması için önerilerini şöyle sıraladı:”Madenler, yerüstü ve yeraltı kaynakları aktif kullanılmalı. Mesela bor madeni etkin kullanılmalı. 2b arazilerinin bir an önce hazineye kazandırılması gerekir. TUSKON’un yaptığı gibi devletlerarasında ticaret köprüleri kurulabilir. Yatırım teşvik edilmeli. Kaynaklar yastık altında tutulmamalı. Tekelciliğin ve tekelciliğin devamı olan spekülasyonun önüne geçilmelidir. “

GENÇLİK İHMAL EDİLİYOR

Gençlerimiz her türlü dışarıdan gelecek tesirlere karşı korunmalı ve kendi kendine ayakta durmaya kararlı şahsiyetler olarak yetiştirilmesi konusunda dernek olarak da çalışma yaptıklarına işaret eden Kaymakçı, gençlerimizin akıl, kalp, ruh ve duygularına ulaşma yolunda her türlü kitle iletişim araçlarından yararlanarak devletler muvazenesindeki yerini alması için çalışmalar yapılması gerektiğinin altını çizdi. Girişimciliğin ihmal edilmemesi gerektiğini vurgulayan Kaymakçı, gençlerimizi pasif değil aktif yatırımcı ruhu ile yetiştirmeliyiz ki rekabetçi dünyada kendilerine rahat yer bulabilsinler, dedi. Girişimciliği artırmak için öncelikle fırsat eşitliği ve adalet olması gerekir, diyen Kaymakçı, sözlerine şöyle devam etti: “Yetenekli kişiler tespit edilip onların kendi alanlarında yetiştirilmesine imkan hazırlanmalı. Devlet bu yetenekli kişileri bilgi, görgü ve becerilerini artırmak üzere dünyanın dört bir yanına göndermeli ve onlardan azami ölçüde istifade etmenin yollarını araştırmalı.”

BİLİŞİM SEKTÖRÜ UNUTULMAMALI

Artık istesek de istemesek de dünyayla rekabet edebilmemiz için bilgi toplumu olmak adına bu sektöre yatırım yapılmasının gerekli olduğuna inandığını söyleyen Kaymakçı, bilişim sektörüne yatırım yapan ülkelerin dünya çapında bir adım öne geçtiğini kaydetti. Bilişim, sektöründe sektörde çok başarılı olacağımıza inanan biriyim, diyen, Kaymakçı, çünkü genç ve dinamik bir nüfusumuz olduğunu dolayısıyla bu dinamiklik doğru kanallara yönlendirilebilirse geleceğin ülkeler muvazenesinde söz sahibi olmamız kaçınılmazdır, açıklamasını yaptı.

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?