banner39

Bilişim Vadisi'nde ibre değişti

Bilişim Vadisi Projesi için İstanbul'un bazı sıkıntıları ve yer bulma problemleri ikinci sırada olan Kocaeli'yi ön plana çıkardı.

Arşiv 17.06.2010, 15:22 17.06.2010, 15:22
Bilişim Vadisi'nde ibre değişti

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, "Bilişim Vadisi Projesi"nin Marmara Bölgesi'ndeki İstanbul, Kocaeli, Yalova ve Bursa dörtgeninde olması gerektiğini belirterek, "İstanbul en avantajlı noktadaydı, bu proje açısından fakat İstanbul'un bazı sıkıntıları, yer bulma problemleri ikinci sırada olan Kocaeli'yi ön plana çıkarmış oldu. İnşallah Bilişim Vadisi'ni Kocaeli'de kurmuş olacağız" dedi.

Bakan Ergün, İzmit'te Antikkapı Restoran'da düzenlediği basın toplantısında ekonomiyi ve siyaseti birbirinden ayrı düşünmenin doğru olmayacağını belirterek ekonominin yüzde 60'ının psikoloji olduğunu söyledi.

"Türkiye  artık farklı bir ligde oynayacaksa dünyanın ilk büyük 10 ekonomisinden birisi olacaksa bazı sektörlerde ileri gitmesi gerekiyor. Bu sektörlerden biri bilişim" diyen Bakan Ergün, şöyle devam etti:
Bilişim Vadisi Projesi var. Bilişim Vadisi Projesi için ilk öncelikle yapılan etütlerde şu ortaya çıkmıştır. Bu proje Marmara Bölgesi'nde olması gereken bir projedir. Yani İstanbul, Kocaeli, Yalova Bursa, dörtgeninde olması gereken bir projedir. Çünkü bütün altyapılar bu konuya uygun olarak bu bölgede vardır ve bütün fizibilite raporlarında bunu görüyoruz. İstanbul en avantajlı noktadaydı, bu proje açısından. Fakat İstanbul'un bazı diğer sıkıntıları, yer bulma problemleri ikinci sırada olan Kocaeli'yi ön plana çıkarmış oldu. İnşallah Bilişim Vadisini Kocaeli'de kurmuş olacağız ve bir çok bilişim sektöründeki Türkiye'nin bilişim devleri dünyanın bilişim devlerini de bu bölgede buluşturmuş olacağız.

Bununla alakalı 'yer, adresi ne zaman göstereceksiniz?' derseniz ağustos ayında. Bunun planlamaları da yapılıyor şu an da. Hukuki düzenlemeler de buna uygun olarak yapılıyor. Tam noktayı, hangi noktada yapılacağını ağustos ayında sizlerle paylaşmak imkanımız olacak. Bugün itibariyle size şunu söyleyebilirim ki, Bilişim Vadisi Türkiye'nin Bilişim Vadisi Projesi Kocaeli'de gerçekleşmiş olacaktır. Bunu sizlerle paylaşmakta daha önce sizle kısmen paylaşmıştık bu kadar geniş çaplı değildi ama bir kez daha paylaşmakta şahsen fayda görüyorum. Sahip çıkılması gereken Türkiye'nin çok önemli bir projesi."

banner53
Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?