banner15

Bin Ladin’den 11 Eylül Benzeri Saldırı Tehdidi

El-Kaide Lideri Usame Bin Ladin, el-Cezire televizyonunda yayınlanan ses kaydında ABD’de 11 Eylül benzeri yeni saldırılar planladıklarını duyurdu.

Bin Ladin’den 11 Eylül Benzeri Saldırı Tehdidi


Dünya Bülteni/Mustafa Eğilli

Usame Bin Ladin ABD halkına hitaben yaptığı konuşmada, ABD halkından Irak ve Afganistan'daki işgalin bitirilmesi çağrısında bulundu.

Bir yılı aşkın süredir yayınlanan ilk mesajında Bin Ladin, Amerika’ya yönelik yeni bir saldırı hazırlığı içinde olduklarını söyledi. Bin Ladin’e ait olduğu iddia edilen banttaki ses, Amerika Birleşik Devletleri'nde 11 Eylül 2001'den bu yana herhangi bir saldırı gerçekleşmemesinin, arttırılan güvenlik önlemlerine bağlı olmadığını, bazı eylemlerin hazırlığı için zaman gerektiğini ifade ediyor. Bin Ladin'in  ABD yönetimini muhatap almaması dikkat çekti.

ABD yönetiminin gerçek yüzünü öğrenmeleri için Amerika halkına eski diplomat William Blum’un ‘Haydut Devlet’ adlı kitabını okumalarını tavsiye eden Bin Ladin konuşmasına şöyle devam etti:

"Amerika da 11 Eylül benzeri saldırılarımızın gecikmesinin nedeni güvenlik önlemlerinin etkisinden değildir. Şu anda yeni saldırı hazırlığı yapılıyor. Hazırlıklar tamamlanınca o saldırıları kendi topraklarınızda göreceksiniz.

Bağdat'ta operasyonlarımız sürüyor ve Allah'ın izniyle hazırlıklar tamamlandığında, bunlarla kendi topraklarınızda karşılaşacaksınız. Bu söylediklerim temelinde, Müslümanlar ile kendi topraklarında savaşmaya kalkmamak gerekir.

Size adil koşulları olan bir ateşkes önermekte sakınca görmüyoruz. Zira biz, Allah'ın yalan söylemesini yasakladığı bir milletiz. Bu ateşkesin getireceği istikrar ve güvenlik ortamında, savaş ile yıkılan Irak ve Afganistan'ın inşası daha kolay olacaktır. Bu çözümden utanmayın. Böylece, Amerika'daki nüfuzlu kişiler ve savaş tacirlerinin cebine giren milyarlarca dolardan da tasarruf etmiş olursunuz.

Gerçekler gösteriyor ki Amerika ve müttefiklerine yönelik savaş Irak’la sınırlı kalmamıştır. Bilakis Irak yeni bir dönemin başlangıç yeri olmuştur. Diğer taraftan mücahitler müttefik ülkelerin güvenlik önlemlerini rahat aşabilmektedirler. Avrupa’nın en güvenlikli denilen ülkelerinde yapılanları gördünüz."

Ladin'in ses kaydının kötü olduğu dikkat çekti. Bu durum Ladin'in zor şartlar altında yaşadığı şeklinde yorumlandı. Ladin'in konuşmasında Amerika'daki son kamuoyu yoklamalarının sonuçlarını değerlendirmesi de dikkatlerden kaçmadı.

Bin Ladin’in açıklamasının ardından New York borsasında kısa süreli bir satış görüldü. Dolar da Euro karşısında geriledi. Bin Ladin açıklaması teknoloji ve güvenlik hisselerine alım getirdi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48