Bin Ladin'in yeni ses kaydı

El Kaide lideri Usame Bin Ladin'e ait olduğu öne sürülen bir ses kaydı ortaya çıktı.

Bin Ladin'in yeni ses kaydı

El Kaide lideri Usame bin Ladin'e ait olduğu öne sürülen bir ses kaydında ABD saldırısı sonucu öldürülen Irak'taki el Kaide'nin lideri Ebu Mussab Ez-Zerkavi'ye övgüler sıralandı.

19 dakikalık video kaydında bin Ladin, Amerikan ordusunun düzenlediği hava saldırısında öldürülen ez Zerkavi'yi ''kutsal savaşın aslanı'' olarak niteliyor.

Kayıt sırasında bin Ladin'in sabit görüntüsü kullanılırken, ez Zerkavi'ye ait hareketleri görüntülere yer veriliyor.

Kaydın orjinal olup olmadığı henüz doğrulanmadı, ama bin Ladin'e ait olduğu kesinleşirse, bu El Kaide liderinin bu yıl yaptığı dördüncü sesli açıklama olacak.

Ekim 2004'ten bu yana bin Ladin'in görüntülü kaydı yayınlanmadı.

Yardımcısı Ayman Ez-Zevahiri'ye ait olduğu öne sürülen bir başka ses kaydında da, Zerkavi'nin intikamının alınacağı öne sürülmüştü.

Son kayıtta bin Ladin olduğu öne sürülen kişi ABD Başkanı George Bush'a seslenirken, ''Zerkavi'nin ölümü nedeniyle çok da mutlu olmaması'' uyarısında bulunuyor ve ''Irak'taki el Kaide bayrağı yere düşmedi, İslamın bir aslanından bir başka aslanına geçti'' diyor.

Bin Ladin El Kaide'nin Amerika Birleşik Devletleri ve müttefiklerine karşı operasyonlarını sürdüreceğini de söylüyor.

''Allah'ın izniyle sizinle ve müttefiklerinizle heryerde savaşmaya devam edeceğiz'' diyen bin Ladin, ''Irak, Afganistan, Somali ve Sudan. Mali gücünüzü tüketene ve adamlarınızı öldürecene kadar savaşacağız'' görüşünü dile getirdi.

El Kaide lideri, Ebu Mussab Ez-Zerkavi'nin Şiilere yönelik saldırılarına da gönderme yaparken, ''Ebu Musab'a mücadelesini işgalcilere özellikle de Amerikalılara karşı yürütmesi, tarafsız olanlara karışmaması konusunda açık talimat verilmişti'' dedi.

Bin Ladin, Başkan Bush'tan Zerkavi'nin cenazesini de ailesine teslim etmesini istedi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER