banner39

Binaların da artık birer kimlik belgesi olacak

5 Aralık'ta yürürlüğe girecek olan yeni bir uygulama ile binalarda ısı yalıtımı zorunlu olurken, her binanın enerji kimlik belgesi olacak.

Arşiv 06.10.2009, 12:19 06.10.2009, 12:19
Binaların da artık birer kimlik belgesi olacak

Fahri Sarrafoğlu/Dünya Bülteni

Otomobilinizin kaç kilometrede ne kadar yakıt harcayacağını hesaplayabilirsiniz. Peki, aynı şeyin eviniz için de geçerli olduğunu biliyor musunuz? Bir ev satın almadan ya da kiralamadan önce o evin aydınlatmada, ısıtmada ve soğutmada ne kadar enerji tüketeceğini önceden bilmeniz mümkün.

5 Aralık'ta yürürlüğe girecek olan "Binalarda Enerji Performans Yönetmeliği" gereğince zorunlu bir uygulama getiriliyor. Bu tarihten sonra yeni yapılacak binaların limitli yıllık enerji tüketimi miktarına göre "Enerji Kimlik Belgesi" düzenlenmesi gerekecek. Artık yapılan her bina bu yönetmeliğe göre projelendirilmek zorunda olacak ve belediyeler binaların ısı yalıtımlı olup olmadığını denetleyecek.

BİNALARA KİMLİK KARTI ZORUNLUĞU

"Binalarda Enerji Performans Yönetmeliği" ile "Enerji Kimlik Belgesi"nin zorunlu hale gelmesi en başta ısı yalıtımını zorunlu kılıyor. Binaların görünür bir yerine asılacak "Enerji Kimlik Belgesi", asgari olarak binanın enerji ihtiyacı ve enerji tüketim sınıflandırması, yalıtım özellikleri ve ısıtma-soğutma sistemlerinin verimiyle ilgili bilgileri içeriyor.

Konutlar aynen beyaz eşyalarda olduğu gibi A'dan G'ye kadar sınıflandırılıyor. A sınıfı; tasarruflu ve SEG (Sera Gazları Emisyonu Göstergesi) emisyonu düşük konutları, G sınıfı ise enerji israf eden ve SEG emisyonu yüksek konutları işaret ediyor.

5 Aralık'tan sonra yeni bir ev satın almak ya da kiralamak isteyenler öncelikle binaların "Enerji Kimlik Belgesi"ne bakacak. Binanızın, kimliğinde yer alan miktardan fazla enerji tükettiği belirlenebilecek ve yaz-kış yüksek fatura ödemeyi göze almak istemeyenler bu evleri tercih etmeyecek.

10 YIL İÇİNDE TÜM BİNALARDA UYGULANACAK

XPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Kubilay Ulu, yalıtım yaptıracak tüketicilerin "Enerji Kimlik Belgesi" için şimdiden yatırım yapacaklarını belirtti. Yalıtımın artık yasal olarak da ciddi bir zorunluluk haline geldiğini söyleyen Ulu, yeni bir ev satın alacak ya da kiralayacak olan tüketicilere binada ısı yalıtımı olup olmadığını mutlaka sorgulamalarını önerdi.

Yönetmeliğin ilk etapta yeni binaları kapsayacağını ifade eden Ulu, belediye sınırları içindeki her yeni binanın bu yönetmeliğe uygun olarak projelendirilmek zorunda olduğunu, ayrıca mevcut binaların da 10 yıl içinde sisteme entegre olacağının yönetmelikte belirtildiğini söyledi.

Belediye İmar ve Fen İşleri Makine Grubu'nun, projeleri bu kapsamda inceleyerek yönetmeliğe uygunluğunu onaylayacağını bildiren Ulu, artık tüm projelerin deprem, zemin etüdü ve statik performansının denetlendiği ciddiyetle ısı yalıtımı kurallarına uygunluğunun da denetlenmesinin beklendiğini belirtti.

"Enerji Kimlik Belgesi", toplam kullanım alanı 1.000 metrekare ve üzerinde olan mevcut binalar ve işletmeye alınan yeni binalar için geçerli olacak. Mevcut binaların 10 yıl içinde sisteme uygun hale gelmesi gerektiğine dikkat çeken Ulu, yalıtımsız binaların şimdiden önlemlerini almaya başlamaları gerektiğini vurguladı.

YALITIM YÜZDE 50 TASARRUF SAĞLIYOR

Isı yalıtımıyla binaların ısıtma ve soğutma giderlerinde ortalama yüzde 50 tasarruf sağlanıyor ve böylece her ay yakıt ve elektrik faturaları yarı yarıya azalıyor. Üstelik ısı yalıtımının binanın yapım aşamasında bina maliyetinin sadece yüzde 3'ü ila 5'i kadar maliyeti var. Mevcut binalara sonradan ısı yalıtımı yaptırmanın maliyeti ise metrekarede ortalama yaklaşık 30-40 TL, yani daire başına 3 bin ila 4 bin TL arasında.

Şu an uygulanan "Eko Yalıtım Kredileri" ile de 12 aya kadar vade farksız, daha uzun vadede ise düşük faizlerle yalıtım kredisi alınması mümkün. Aylık taksit ödemeleri faturalarda sağlanan aylık tasarruf miktarına eşdeğer olduğu için yalıtım kendi kendini amorti eden kârlı bir yatırıma dönüşüyor.

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?