Binali Yıldırım: Metacafe'yi güçlükle bulduk

Baykal'ı istifaya götüren kasetin yayınlandığı gece neler yaşandığı sorusu yavaş yavaş aydınlanıyor.

Binali Yıldırım: Metacafe'yi güçlükle bulduk

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Hürriyet yazarı Fatih Çekirge, görüntüleri gece boyu internet sitelerinden kaldırtmaya çalışan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'la konuştu.

Binali Yıldırım Baykal'a ait olduğu iddia edilen görüntüleri kaldırmak için yoğun bir uğraş verdiklerini söyleyerek 'Görüntülerin internette yayınlandığını öğrendiğimiz an Sayın Başbakan ''Bir şeyler yapın, derhal durdurun'' dedi. Derhal Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nı (TİB) aradım. Arkadaşlarımızı yataklarından kaldırtıp bakanlığa getirttik.' şeklinde ifade etti.

Görüntülerin yayınlandığı kaynağa ulaşmakta zorluk çektiklerini belirten Yıldırım, ''Saat farkı olduğu için Amerika ile temasları biraz zorlanarak başlatabildik. Bu arada aramızda uluslararası anlaşmalar yani siber anlaşma olmadığı için tamamiyle ikili ilişkilerle çözebildik. Örneğin Facebook'la, sonra Google ile... Ve en önemlisi 'metacafe' denilen o internet paylaşım sitesini güçlükle bulduk. Yetkililerine ulaştık. Tabi bunlar olurken zaman geçti. Bu arada arkadaşlarımız Türkiye girişlerini kontrol altına almaya çalıştı. Girişlerin sayısını an be an kontrol ettiler. Nihayet 'metacafe'ye de ulaşıldı.'' dedi.

Görüntüleri kaldırttıktan sonraki süreci ''Bu arada tabii arkadaşlarımız irili ufaklı bütün siteleri tarıyorlar ve buldukları an IP adreslerini tespit ediyor ve rica ederek görüntüleri kaldırtıyorlar. Bu çalışma sabaha kadar sürüyor. Doğrusu arkadaşlarımız gece yarısından sabaha kadar inanılmayacak bir özveri ile çalıştılar. Bir merkezden yürütülen bu olay, siber sorunlar için TİB gibi bir kurumun ne kadar önemli olduğunu da ortaya koymuştur.'' şeklinde ifade eden Yıldırım, Baykal'ın  görüntülerle ilgili hükümeti suçlamasına anlam veremediğini söyledi.

Binali Yıldırım, Baykal'ın hükümeti hedef alan sözlerini yalanlarken, '''Doğrusu çok şaşırdık. Bunu anlamak, izah etmek mümkün değil. İşte size anlattım. Bizzat yaşadığım olayları, Başbakanımızın talimatını, olaya gösterdiği hassassiyeti, sabaha kadar arkadaşlarımızın nasıl çalıştığını anlattım. Doğrusu bu yapılanlar için bir teşekkür beklerdik. En azından sabaha kadar çalışan arkadaşlarımız bir teşekkür beklerdi.' dedi.

 
 

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2010, 13:20
banner53
YORUM EKLE

banner39