banner39

Binbaşı Uğur Cevizoğlu'ndan ses kaydına yalanlama

Video paylaşım sitelerine düştükten sonra Dünya Bülteni'nde haberi yer alan bir subayın genelkurmay başkanını öldüreceği, camileri bombalayacağıyla ilgili ses kaydına yalanlama geldi.

Arşiv 20.04.2010, 16:29 20.04.2010, 16:29
Binbaşı Uğur Cevizoğlu'ndan ses kaydına yalanlama

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Video paylaşım sitesi Metacafe'de yer aldıktan sonra Dünya Bülteni'nde de sadece haberine yer verilen İbrahim Uğur Cevizoğlu'na ait olduğu iddia edilen ses kaydına Cevizoğlu'nun avukatından yalanlama geldi. 

İbrahim Uğur Cevizoğlu adına açıklama yapan avukatı Sabih Sorucu, 06.04.2010 tarihinde çeşitli sitelerde yer alan söz konusu ses kaydının kesinlikle müvekkiline ait olmadığını bildirdi.

Cevizoğlu'nun avukatından yapılan açıklamada konuyla ilgili olarak şöyle denildi: "25.03.2010 tarihinde bir siteden yüklendiği tespit edilen ve daha sonra da 05.04.2010 tarihinden itibarende çeşitli internet siteleri ve gazetelerde yayınlanan haberlerin haberde müvekkil aleyhine gerçeğe aykırı olarak müvekkilin camileri bombalayacağı, ülkede kaos yaratacağı şeklinde Balyoz Darbe Planının tetikçisi gibi gösterilerek, müvekkilin sesi ile uzaktan yakından ilgisi olmayan bir ses kaydına dayanarak haber yapılmıştır. Müvekkile isnat edilen ses kaydı kesinlikle müvekkile ait değildir. Müvekkil kendisine isnat edilen konuşmaları yapmamıştır. Haberde yazılan görüşler müvekkilin kesinlikle karşı olduğu, kabul etmediği, görüşlerdir. Müvekkil 21 yıldır onur ve şerefiyle üstlerine ve astlarına saygılı çevresinde barış yanlısı ve dürüstlüğüyle tanınan bir subaydır. Kendisi binbaşı rütbesiyle Öğretmen sınıfından İdari Şube Müdürü olarak görev yapmaktadır. Bu nedenle de haberde bahsedilen silah ve mühimmatlar konusunda herhangi bir eğitim de almamıştır. Bu nedenle de haber asılsızdır. Haberde amaçlanan müvekkil üzerinden Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yıpratılmak istenmesidir. Müvekkile karşı yapılan bu haber ve iddialar müvekkilin şeref ve haysiyetini ihlal edici, itibarını zedeleyici, gazetecilik ilkelerine ve Basın kanununa aykırı, hiçbir incelemeye dayanmadan yeterli araştırma yapılmadan yapılmış bir haberdir. Yayın organınız tarafından müvekkil suçlu gibi gösterilerek yargısız infaz yapılmıştır. Bu konuda ceza ve hukuk mahkemelerine başvuru haklarımızı saklı tutuyoruz. Bu nedenle Basın Kanunu'nun 14 ve 19. maddeleri gereğince bu tekzip metninin haberin yayınlanmış olduğu aynı karakter ve büyüklükte ve aynı renk ve puntolarla yayınlanmasını ve bundan sonra bu şekilde gerçeğe aykırı yayınlar yapılmamasını vekaleten talep ederiz"

banner53
Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?