Bingöl'de katledilen 33 asker anıldı

Bingöl'de 17 sene önce PKK tarafından öldürülen 33 asker anıldı

Bingöl'de katledilen 33 asker anıldı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Bingöl'de 17 yıl önce yol kesen PKK'lı militanlar tarafından katledilen silahsız 33 er, anılarına yapılan Anıttepe’deki anıt önünde düzenlenen törenle anıldı.

Bingöl Valisi İrfan Balkanlıoğlu, PKK'nın güçsüz düştüğü dönemlerde sözde ateşkes ilan ettiğini açıkladığını; bu dönemde silahsız 33 eri katlettiğin söyledi. Ölen askerin ablası Müşşeref Baleyemez, kardeşini katledilenlern idam edilmesini istedi.

Bingöl’de katledilen 33 er için yapılan Anıttepe'de bugün anma töreni düzenlendi. Törene Vali İrfan Balkanlıoğlu, Belediye Başkanı Serdar Atalay, 8'inci Kolordu Komutanı Korgeneral Mustafa Korkut Özaraslan, 49'uncu Motorlu Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral İsmail Hakkı Önder, Cumhuriyet Başsavcısı Hakan Yağız, Bingöl Şehit Aileleri ve Malulleri Derneği (BİŞHAK) Başkanı Ziya Sözen, asker aileleri, kurum amirleri ve çok sayıda askeri erkan ile çok sayıda kişi katıldı. 1993 yılında katledilen askerlerin Konya ve Denizli'den gelen yakınları, ilk günkü acıyı hâlâ yaşadıklarını belirterek, gözyaşlarına boğuldu.

Katledilen 33 askerin fotoğraflarının bulunduğu tişörtleri giyen gençler, ellerinde Türk Bayrağı ile katledilen 33 askeri temsil etti. Katledilen askerlerden Erkan Kaçar'ın ablası Müşşeref Balyemez, kardeşinin adının yazılı olduğu anıt önünde yere yığılarak gözyaşlarına boğuldu. İlk günkü acıyı hâlâ yüreğinde taşıdığını anlatan gözü yaşlı abla Müşşeref Balyemez, hükümeti eleştirdi. 33 eri katleden PKK'lıların idam edilmesini istediğini belirten abla Balyemez, “Bu devletin değişmesini istiyorum. Ak Parti'nin değişmesini istiyorum. Bu devlet böyle durduğu müddetçe, dağlardaki teröristler bandolarla karşılandığı müddetçe, bizim daha çok kardeşlerimiz gider. Bingöl halkına çok teşekkür ediyorum. Böyle bir halk olduğunu bilmiyordum. Bize çok değer verdiler. Hepsinden Allah razı olsun, hepsine çok teşekkür ediyorum. Artık akan kardeş kanının durdurulması lazım” dedi. 

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2010, 15:50
banner53
YORUM EKLE

banner39