banner15

Bingöl'den Filistinli çocuklara 'sığınak'

Bingöllü mucit Sadin Bukan, Filistinli çocuklara ‘sığınak’ olmak istiyor.

Bingöl'den Filistinli çocuklara 'sığınak'

Daha önce depremde yıkılan binalardan korunmak için ‘Yaşam Kalkanı’ adlı projeyi geliştiren Bingöllü mucit, bu kez Filistinli çocukların bomba ve radyasyondan korunmaları için sese duyarlı olarak çalışan bir sığınak icat etti. Mucit, bu projenin tamamını Lübnan ve Filistinli çocuklara bağışlayacak. Hacı Hıdır Camii Pasajı’nda kuyumculuk yapan yüksekokul mezunu Sadin Bukan (45), İsrail’in, Lübnanlı ve Filistinli çocukların üzerine yağdırdığı bombalardan korunmaları için evin içine yerleştirilen ve sese duyarlı olarak çalışan bir sığınak icat etti. Irak savaşı zamanında bu projeyi geliştirdiğini; ancak maddi imkansızlıklar sebebiyle rafa kaldırdığını belirten Mucit Bukan, İsrail’in Filistin’e saldırmasıyla aynı proje üzerinde tekraren çalışmaya başlamış.

Mekanik olarak çalışan sistemin çelik aksamdan yapıldığına dikkat çeken Bukan, hayata geçirmeye çalıştığı projesini şöyle tanıtıyor: “Bu sistem herhangi bir odaya kurulur. Sistem daha önceden, bomba, tank, uçak ve benzeri silah seslerinin tanıtılmış olduğu bilgisayara bağlanır. Sistem, bombardımandan önce uçak ve benzeri silahların sesini duyar, algılayıp devreye girer. Odanın içinde hızla kapanarak kubbe şeklini alır. Duvar kenarındaki fitiller içeriye herhangi bir gazın sızmasına izin vermez. Ayrıca duvarlarda bulunan, gaz maskesine benzeyen filtreler içeriye temiz havanın girmesini sağlar. Yangın çıkması durumunda soğutma sistemi aktif hale gelir. Duvarlar yüksek ısıya ve tonlarca ağırlığa karşı dayanıklıdır.”

Füzelerin bile delemeyeceği sığınağın maliyetinin çok yüksek olmadığına dikkat çeken Bukan, bu sığınakları Filistinlilerin rahatlıkla kurabileceğini söylüyor. Projenin hayata geçirilmesi durumunda bütün haklarını Filistinli çocuklara bağışlayacak olan Bukan, bu projenin çizimini önümüzdeki günlerde Filistinli yetkililere ulaştıracak. Projesine Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez’in ismini veren mucit, İsrail saldırılarında çocukların içinde bulunduğu duruma en çok üzülen ve birtakım müdahalelerde bulunan Chavez’i bu davranışlarından dolayı takdir ettiği için projesine bu ismi vermiş.

Bingöllü Mucit Sadin Bukan, daha önce de ‘Yaşam Kalkanı’ adlı projeyi geliştirmiş, ilgili yerlerle yazışmalara girmiş; ancak bir cevap alamamıştı. Kuyumcu dükkanını satıp bir laboratuar kurmayı planlayan Bukan’ın devletten tek isteği patent almak için kolaylık sağlanması. Patent için 60 bin YTL para talep edildiğini kaydeden Bukan, her çalışmada bu kadar para ödemenin imkansız olduğuna dikkat çekiyor. İlginç buluşlarıyla Bingöl’de adından sıkça söz ettiren Bukan, üzerinde 27 yıldır çalıştığı çok büyük bir projesinin olduğunu, laboratuarı açar açmaz bu projeyi de hayata geçireceğini söylüyor

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48