Bingöllü Mustafa'nın sevinci

'Kimse Yok Mu' tarafından hediye edilen engelli aracı, Mustafa'nın hayata yeniden tutunmasını sağladı

Bingöllü Mustafa'nın sevinci

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Bingöl'de küçük yaşta geçirdiği hastalık sonucu engelli kalan ilköğretim okulu öğrencisi Mustafa Ataş (14), düzenli olarak devam edemediği eğitim hayatına, Kimse Yok Mu Derneği’nin hediye ettiği engelli aracıyla tekrar döndü.

Küçük yaşta geçirdiği felç nedeniyle 10 yıldır tekerlekli sandalyeye mahkûm olan ilköğretim 5. Sınıf öğrencisi Mustafa Ataş(14), Kimse Yok Mu Derneği tarafından kendisine hediye edilen Akülü Araba sayesinde hayata yeniden tutundu.

Mehmet Emin ve Hikmet Ataş çiftinin 8 çocuğundan en küçüğü olan Mustafa Ataş, 1 yaşında geçirdiği hastalık nedeniyle sakat kaldı. Geçirdiği hastalık sonucu ayaklarını kullanamayan Mustafa, ailesi ve arkadaşlarının yardımı ile okuluna gidip gelebiliyor, ihtiyaçlarını da yine onların yardımı ile karşılayabiliyordu.

Öğrencisi Ataş'ın başkasının yardımı olmadan teneffüse bile çıkamamasına ve her gün birisinin yardımı ile okula getirilip, götürülmesine üzülen sınıf öğretmeni Serap Şahin, ''Kimse Yok Mu Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği''ne mektup yazarak, öğrencisine akülü engelli aracı talep etti.

Mustafa'nın dosyasını inceleyen dernek yönetimi, 15 gün içersinde temin ettikleri akülü engelli aracını Ataş'ın ailesine teslim etti. Mustafa’nın aracı Kimse Yok Mu derneğinin Bingöl’deki gönüllüleri tarafından ailesine teslim edildi. Kimse Yok Mu gönüllüleri aracın kullanımını da Mustafa gösterdiler. Böylece Mustafa’nın akülü araba hayali gerçek oldu. Mustafa artık kimseden yardım almadan kendi başına, okula gidip geliyor.
Artık yeni aracıyla kendi başına okuluna gidebilen Mustafa Ataş, daha önce birilerinin yardımıyla okula gidip, geldiğini, ancak akülü aracına kavuştuktan sonra tek başına okuluna gidebildiğini söyledi.

Okula gitmenin, teneffüse çıkmanın artık daha kolay olduğunu ve bunun mutluluğunu yaşadığını ifade eden Ataş, ''Okuluma artık kendim gidip geliyorum. Eğitimimde bir sorunum yok. Derslerim de iyi. Çok çalışıyorum. Bana araba veren Kimse Yok Mu derneğine ve öğretmenime çok teşekkür ediyorum'' dedi. 

Baba Mehmet Emin Ataş da çocuğunun küçük yaşta bir hastalık geçirdiğini anımsatarak, tedavisi için bütün imkanları kullandığını hatta çocuğunun eğitimi için köyden il merkezine taşındıklarını ifade etti.

Çocuğunun kimseye muhtaç olmadan tek başına okula gidip gelmesinden duyduğu mutluluğu dile getiren Ataş, “Çocuğum okul çağını geldiği için evimi köyden buraya getirdim. Küçük iken rahat okula götürüp getiriyorduk. Büyüyünce ağırlaştı. Artık taşıyarak götürüp getirmek zor oluyordu. Hocaları aracılığı ile Kimse Yok Mu Derneği ona bir araba göndermiş. Artık kimseye muhtaç olmadan okula gidip geliyor. Biz şimdilik sadece kontrol ediyoruz’’ dedi. 

Mustafa'nın akülü aracına kavuşmasını sağlayan Mustafa Kemal Paşa İlköğretim Okulu 5. sınıf öğretmeni Serap Şahin de 4 yıldır Mustafa'nın dersine girdiğini anımsatarak, öğrencisinin her gün ailesi tarafından tekerlekli sandalye ile okula gelip gitmesine çok üzüldüğünü dile getirdi. 

Mustafa Tahtaya Çıkıp Soru Çözünce Kendine Güveni Arttı

Mustafa'nın çok zeki ve çalışkan olduğuna da değinen Şahin, şunları kaydetti: Mustafa’nın eğitimine devam edebilmesine mani olan sorunların giderilmesi için Kimse Yok Mu’ya başvurarak, akülü araç rica ettik. Dernek Mustafa’ya kısa süre sonra akülü araç gönderdi. Artık Mustafa kendi aracıyla kendi başına okula gidip gelebiliyor. Ayrıca Mustafa sınıfta tahtaya çıkıp kendi başına soru bile çözebiliyor. Akülü aracı geldiğinden beri kendisine olan güveni ve derse katılımı arttı. Arkadaşlarıyla konuşması bile değişti. Sürekli yüzü gülümsüyor. Bu durumdan çok mutluyum. Yardımcı olan herkese çok teşekkür ediyorum.’’
Şahin, öğrencisinin kendi başına okuluna gelebilmesi için yol boyunca merdivenlerin yanına engeli yolu yapıldığını ve okulda da buna benzer önlemlerin alındığını sözlerine ekledi.

Mustafa’nın sınıf arkadaşları da, Mustafa’nın akülü arabaya kavuşmasından sonra çok değiştiğini, artık kendileriyle şakalaştığını belirterek hep bir ağızdan ’’Kimse Yok Mu Derneği’ne teşekkür ediyoruz’’ diye mutluluklarını dile getirdiler.

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2010, 11:11
banner53
YORUM EKLE

banner39