banner39

Binlerce kişi iPad için sıraya girdi

Avrupa ve Asya'da binlerce kişi, ABD dışında ilk kez satılacak iPad için geceyi uzun kuyruklarda geçirdi.

Arşiv 29.05.2010, 05:14 29.05.2010, 05:14
Binlerce kişi iPad için sıraya girdi


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

 
Avrupa ve Asya ülkelerinde binlerce kişi, ABD dışında ilk kez satılacak popüler tablet bilgisayar iPad'e sahip olabilmek için Apple mağazalarına akın etti ve geceyi uzun kuyruklarda geçirdi.

Avustralya'nın Sydney kentinde Apple mağazası önünde 200 metreyi aşkın bir kuyruk oluşurken, Japonya'nın başkenti Tokyo'da da benzer sahneler yaşandı.

Sydney'de serin gecede 24 saatten fazla bekledikten sonra iPad'e sahip olan ilk kişi 22 yaşındaki Rahul Koduri, "Bu harika bir şey, beklememe değdi" derken, sabah saatinde işe gitmek için dükkanın önünden geçenler, bekleyenleri görünce şaşkınlık içinde "Bu çılgınlık" diye tepkilerini gösterdiler.

Saat 08.00'de 1200'den fazla kişinin Apple mağazasının önünde beklediği Tokyo'da da günler öncesinden kendisi için bir adet iPad rezervasyonu yaptırsa da şezlongunda iki gecedir kamp kuran 19 yaşındaki teknoloji çılgını Takechiyo Yamanaka, Japonya'da tablet bilgisayarı elde eden ilk kişi oldu.

Apple'ın Japonya'daki ortağı Softbank'in başkanı Masayoşi Son da "Bundan böyle samurayların iki kılıç sallamaları gibi biz de sağ elimizde iPhone, sol elimizde de iPad tutacağız" diye espri yaptı.
İki ülkede de televizyon kanalları lansmana büyük ilgi gösterdi.

Paris'te de çok sayıda "geek" (yeni teknoloji tutkunları) iPad'e sahip olabilmek için serin geceyi Louvre müzesinin semtindeki Apple mağazasının önündeki kaldırımda geçirdi. Sabah mağaza açılırken 300 kadar kiş i kuyrukta bekliyordu.

İsviçre'nin Zürih kentindeki en büyük Apple mağazasını n önünde de sabah 60 metreden uzun bir kuyruk oluştu. iPad'e ilk sahip olanlardan 22 yaşındaki Suong, saat 01.00'den beri beklediğini söyledi.

Benzer sahneler, ABD'den sonra iPad'in ilk kez satışa çıktığı İngiltere, Almanya, İtalya, İspanya ve Kanada'da da görüldü.

Büyük ilgi gören yeni tablet bilgisayarın aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 9 ülkede satışının Temmuzda başlaması bekleniyor.

Cihazın Fransa'daki satış fiyatı wifi modelleri için 499-699 avro, 3G'li versiyonları için de 599-799 avro aralığında bulunuyor.

Bu arada, Financial Times (FT) gazetesi, yeni iPad'ın İngiltere'de piyasaya çıkmasıyla kitap sektöründe yarattığı kaygılara yer verdi. FT, İngiltere'de pek çok yayıncı firmanın, Apple'ın elektronik kitap mağazası ile Avrupa'nın tümünü kapsayan sözleşmeler imzalamaktan ticari kaygılar nedeniyle kaçındığını kaydetti.

ABD'de altı büyük yayıncı firmanın beşinin, iPad'in bu ülkede piyasaya sürüldüğü Nisan ayında Apple ile anlaştığını anımsatan gazete, ancak Avrupa'daki desteğin daha az olmasının beklendiğini bildirdi.
 
 
 

banner53
Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?