banner15

Binlerce köye ulaşım sağlanamıyor

Türkiye'nin özellikle doğu kısımlarındaki kent ve köyler arasındaki ulaşımın yoğun kar yağışı nedeniyle kapandığı bildirildi.

Binlerce köye ulaşım sağlanamıyor

Dünya Bülteni Haber Merkezi

BİNGÖL'DE 253 KÖYDEN HABER YOK

Bingöl’de dün geceden beri etkili olan kar yağışı hayatı olumsuz etkiyor. Yoğun kar yağışı nedeniyle 5 ilçeyle karayolu bağlantısı kesildi. Kent merkezinde kar kalınlığı 22 santimetreye ulaşırken, ekipler yol açma çalışmalarını sürdürüyor.

Bingöl ve çevresini etkisi altına alan kar yağışı ve tipi karayollarını da kapattı. Bingöl kent merkezinde kar kalınlığı 22, yüksek kesimlerde 60 santimetreye ulaştı. Bingöl'ün Adaklı, Karlıova, Yedisu, Kiğı ve Yayladere İlçeleri ile karayolu bağlantısı kesildi. İl genelinde 253 köy ve 650 mezranın yolu kardan kapalı bulunurken, ekiplerin yol açma çalışmaları sürüyor. Yetkililer, Bingöl- Erzurum karayolunun da kapalı olduğunu belirterek, Diyarbakır karayolunda aşırı tipi nedeniyle ulaşımın zaman zaman aksadığını kaydetti. Meteoroloji yetkilileri, hava sıcaklığın gündüz sıfırın altında 4 derece olduğu Bingöl’de gece sıfırın altında 12 dereceye düşeceğini belirtti.

ERZURUM'DA 591 KÖY YOLU KAPALI

Erzurum'da gece saatlerinde başlayan kar yağışı sabaha kadar devam ederken, 591 köy yolunun ulaşıma kapandığı bildirildi.

Kar nedeniyle Erzurum'un çevre ilçelerle bağlantısını sağlayan yollarda ulaşım güçlükle sağlanıyor. 591 köy yolunun kapandığı Erzurum'da, çığ düşmesi sonucu Erzurum-Hınıs, Hınıs-Tekman, Çat-Bingöl, Şenkaya-Olur-Oltu karayollarında bazı noktalarda ulaşımın sağlanamadığı bildirildi. Dün gece saatlerinde Erzurum-Hınıs yolunda mahsur kalan 27 vatandaşın da sabah saatlerinde karayolları ekipleri tarafından kurtarıldığı belirtildi.
Kar kalınlığının ara mahallelerde 45 santimetreye ulaştığı Erzurum'da, vatandaşlar ve belediye işçileri kar temizleme çalışmalarına başladı. Şehir içerisinde belediye ekipleri, küreklerle ve iş makineleriyle cadde ve sokakları kardan arındırdı. Birçok aracın kar altında kaldığı kentte, sömestri tatiline giren çocuklar kar topu oynayarak karın tadını doyasıya çıkardı.
Bu arada, gece saatlerinde Vali Celalettin Güvenç'in karın en fazla etkili olduğu Çat İlçesi'ne giderek incelemelerde bulunduğu öğrenildi.

TUNCELİ'DE 250 KÖYE BAĞLANTI YOK

Tunceli'de kar nedeniyle ulaşıma kapanan köy yolu sayısı 250 olurken, kapalı yolları açma çalışmaları sürüyor.

Tunceli'de kar yağışı hayatı olumsuz etkilemeye devam ediyor. Önceki gün sabah saatlerinde başlayan kar yağışı sonucunda kar kalınlığı merkezde 50 cm olurken, yüksek kesimlerde 1 metreyi geçti. Karayolları ekipleri, çığ düşmesi nedeniyle ulaşıma kapanan Tunceli-Erzincan karayolunu sabah saatlerinde ulaşıma açarken, Tunceli-Ovacık karayolunu ulaşıma açma çalışmaları devam ediyor. Ulaşıma kapan köy yolu sayısı ise 250 oldu.

GÜMÜŞHANE'DE 280 KÖYE ULAŞILMIYOR

Gümüşhane'de dün öğle saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası 280 köy yolunun ulaşıma kapandığı bildirildi. Kar kalınlığının şehir merkezinde 25 santimetreyi, yüksek kesimlerde ise yarım metreyi geçtiği öğrenildi.

Kar yağışı sonrası karayollarında buzlanmaya karşı çalışma başlatılırken, Gümüşhane-Yağmurdere-Araklı ikinci grup karayolu Kotsan Dağı mevkii, Gümüşhane-İkisu-Şiran ikinci grup karayolunun da Tarsun Dağı mevkii yoğun kar yağışı nedeniyle ulaşıma kapandı.
Gümüşhane Özel İdare Genel Sekreteri Hasan Pir, yoğun kar yağışı sonrası Şiran'da 60, Kelkit'te 60, Köse'de 11, Gümüşhane merkezde 88, Torul'a 36 ve Kürtün İlçesi'nde 25 olmak üzere 280 köy yolunun ulaşıma kapandığını belirtti. Pir, kar yağışının bu sabahtan itibaren durması üzerine 18 ekiple birlikte köy yollarını açma çalışmalarına başlanıldığını kaydetti.

KARABÜK'TE 227 KÖY YOLU ULAŞIMA KAPANDI

Karabük'te kar yağışı sebebiyle 227 köy yolunun ulaşıma kapalı olduğu belirtildi.
İmar ve Kensel İyileştirme Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, dün yağan kar sonrasında toplam 227 köy yolu ulaşıma kapandı. İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği İmar ve Kentsel İyileştirme Müdürlüğü ekipleri tarafından 227 köyün ulaşımını sağlayan yolların yeniden ulaşıma açılması için çalışmalara başlandığı bildirildi. 10 greyder, 2 kar bıçaklı kamyon ve 6 kamyondan oluşan 18 kişilik ekibin, 227 köy yolunu ulaşıma açmak için çalışmalarını sürdürdüğü kaydedildi

MERSİNDE TİPİ'YE YAKALANA BİR KİŞİ ÖLDÜ

Mersin'in Mut İlçesi'nde, şiddetli tipi ve kar yağışı nedeniyle ulaşımın sağlanamadığı Kavaközü Köyü civarında mahsur kalan 1 kişinin donarak öldüğü bildirildi.

Alınan bilgiye göre, Karaman'a bağlı Yeniköy'den Mut'un Kavaközü Köyü'ne hayvan almaya gelen 3 kişi, kar yağışı nedeniyle yolların kapanması üzerine araçlarını köyde bırakarak yaya olarak dönüşe geçti. Bu sırada köylülerden Nihat Uysal, tipi ve karlı yolda kayarak uçuruma yuvarlandı. Dünden bu yana kayıp olan Uysal'ın bu sabah cesedine ulaşıldığı bildirildi. Aladdin Alkan ve Mehmet Yılmaz isimli diğer 2 köylünün ise kurtulduğu, olayla ilgili soruşturmanın sürdürüldüğü belirtildi.

Öte yandan, Mut-Karaman arasındaki Sertavul Geçidi Sumakkuşağı Yaylası'na görevli giden ve yaklaşık 14 saattir haber alınamayan 2 tapu kadastro personelinin ise, jandarma ekiplerince bulunarak, ambulansla Karaman'a sevk edildiği öğrenildi.

VAN'DA UÇAK SEFERLERİ İPTAL EDİLDİ

 Van'da, kar yağışı ve olumsuz hava şartları, sabah saatlerinde yapılması planlanan 3 uçak seferinin karşılıklı iptal edilmesine sebep oldu.

Devlet Hava Meydanları (DHM) Van İşletme Müdürlüğü'nden alınan bilgilere göre, etkili olan kar yağışı ile birlikte zaman zaman bin 500 metrenin altına düşen görüş mesafesinden dolayı sabah saatlerinde yapılması planlanan tüm uçak seferleri iptal edildi.

Sabah saat 08:05'te Antalya'da kalkması gereken Sunexpress Hava Yolları'na ait SX932, Ankara'da 09:45'te havalanması beklenen Türk Hava Yolları'na (THY) ait TK802 ve İstanbul seferini yapması planlanan THY'nın TK806 sefer sayılı uçakları Van'daki olumsuz hava şartlarından dolayı karşılıklı iptal edildi.

Öğleden sonra yapılması planlanan Sunexpress Hava Yolları'nın Adana-Van, THY'nın İstanbul-Van ve Pegasus Hava Yolları'nın Ankara-Van seferlerini yapacak uçakların Van'daki hava durumuna göre iptal edilip edilemeyeceğine karar verileceği belirtildi.

KAYSERİ'DE KÖY YOLLARI KAPALI

Kayseri'de, yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle 131 köy yolu ulaşıma kapandı.
Kayseri'de dün öğle saatlerinde başlayan kar yağışı ve tipi, hayatı olumsuz etkiledi. Gece hava sıcaklığının eksi 15 dereceye kadar düştüğü belirtilirken, yollardaki buzlanmadan dolayı çok sayıda maddi hasarlı kaza meydana geldi. Bu arada, tipi nedeniyle Kayseri'ye bağlı 131 köy yolunun kapalı olduğu ve yol açma çalışmalarının devam ettiği bildirildi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35