banner39

Binlerce Yemenli güneyin bağımsızlığı için eylem yaptı

Güney Yemen'de sokakları dolduran binlerce kişi bağımsızlık isteğiyle gösteri yaptı

Arşiv 07.10.2009, 11:34 07.10.2009, 14:33
Binlerce Yemenli güneyin bağımsızlığı için eylem yaptı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Yemen yönetiminin Kuzey'de Husilere karşı askeri harekatı ikinci ayını doldururken, Güney Yemen'de de bağımsızlık yanlısı ve yönetim aleyhinde gösteriler sürüyor.

Şiddetli çatışmaların yaşandığı ve hükümet güçlerinin Husiler'e karşı haftalardır devam eden bir saldırı başlattığı Yemen'de, Güney'deki halk bağımsızlık talebiyle sokakları doldurdu.

10 binden fazla göstericinin Daleh şehrinde "bağımsız Güney Yemen" için gösteri düzenlediği kaydedilirken, eylemcilerin Yemen hükümeti aleyhine sloganlar attığı belirtildi.

İki bölgenin birleşmesinden önce güneyde bulunan bağımsız devletin bayraklarını taşıyan göstericiler, ülkede "ikinci sınıf vatandaş" muamelesi gördüklerini söylüyor.

Arab Birliği'nden Güney Yemen'in bağımsızlığına destek vermesini de taleb eden Güney Yemenliler'in Lahe ve Abyan eyaletlerinde de binlerce kişinin katıldığı bağımsızlık yanlısı gösteriler düzenlediği bildiriliyor.

Dünyanın en fakir ülkelerinden biri olan Yemen'de kuzey ve güney 1990 yılında birleşmiş, ancak iki bölge arasındaki gelir dağılımı ve hak ihlalleri tartışmaları asla dinmemişti.

Geçtiğimiz ay Kuzey'deki Husiler'e yönelik büyük bir saldırı başlatan Yemen hükümeti, İran'ı gerginlikten sorumlu tutuyor.

Ülkedeki bağımsız gözlemciler ise, çok sayıda sivilin hayatını kaybettiği saldırıların ülkede birliğe "tamir edilemez şekilde" zarar verdiğini kaydediyor. Ülkenin topyekün bir savaşa sürüklenmesinden endişe eden Arap Birliği sekreteri Amr Musa ise hemen Yemen'i ziyaret etmiş ve ülkedeki istikrarın tüm Araplar için önemli olduğunu söylemişti.

 

banner53
Yorumlar (0)
35
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?