Bir dahaki konvoyu donanma koruyacakmış

Gazze'ye yardım için gidecek yeni konvoya Türk donanmasının eşlik edeceği iddia edildi.

Bir dahaki konvoyu donanma koruyacakmış

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Türkiye ile İsrail arasında gerginliğe neden olan Gazze konvoyuna bir dahaki sefere donanma gemilerinin eşlik edeceği iddia edildi. Uluslararası haber siteleri dün bu iddiayı dile getirdiler.

Başbakan Tayyip Erdoğan, İsrail ile krizin patlak vermesinin ardından Latin Amerika temaslarını yarıda keserek Şili’den Türkiye’ye hareket etmiş, uçakta yaptığı açıklamada da “Son attığımız adımlar, son aldığımız kararların da ülkemiz için, milletimiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum” diyerek Türkiye’nin sert bir tepki vermeyi düşündüğünün sinyalini vermişti. 

Ancak daha sonra Erdoğan’ın bu kararları açıklayacağı grup toplantısı 2 saat ertelenmiş ve o sırada Erdoğan kritik görüşmeler gerçekleştirmişti. 

Erdoğan’ın “hayırlı olsun” temennisinde bulunduğu kararla ilgili iddiayı dünyanın en çok ziyaret edilen haber sitelerinden Drudge Report ve İsrail’in hükümet yanlısı gazetesi Jerusalem Post ile İsrail istihbaratına yakınlığıyla tanınan Debka sitesi ortaya attı.

Buna göre Erdoğan, bir sonraki Gazze yardım gemisine Türk donanmasının eşlik etmesi emrini vermeyi gözden geçiriyor. Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ ve Kuvvet Komutanları ile değerlendirilen operasyon kapsamında önümüzdeki haftalarda yine Türkiye’den yola çıkarılacak olan yardım gemilerine Tür savaş gemileri de eşlik edecek. Hatta, Türk savaş uçaklarının da gemileri korumak için bölgeye sevk edilmesi olasığı Hava Kuvvetleri Komutanı’na aktarıldı.


 

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2010, 09:50
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
ebu yusuf
ebu yusuf - 11 yıl Önce

şayet böyle bir sey olursa o zaman kendinize erkek adamlarmış dedirtirsiniz. aksi halde laf ebeliğinden öte gecmez duruşunuz.

banner39