banner39

Bir güzel insan daha göçtü

Hindistanlı alim Safiyyurrahman el-Mubarekfuri dün hayata gözlerini kapadı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Bir güzel insan daha göçtü

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

Peygamber Efendimiz'in hayatını en güzel anlatan müelliflerden biri daha bu dünyadan ahirete irtihal etti. "Er-Rahiku'l-Mahtum" kitabının yazarı Hindistanlı alim Safiyyurrahman el-Mubarekfuri, dün hayata gözlerini kapadı.

 

1942 yılında Hindistan'ın Hüseyinabad köyünde dünyaya gelen Safiyyurrahman el-Mubarekfuri, Hindistan'daki el-Camiatu's-Selefiyye'nin yanında Suudi Arabistan'ın Medine kentindeki İslam Üniversitesi'nde de 10 yıl öğretim görevliliği yaptı.

 

Sahih-i Müslim şerhi, İbni Kesir Tefsiri özeti, Buluğu'l-Meram şerhi gibi eserleri bulunan Safiyyurrahman el-Mubarekfuri, "Er-Rahiku'l-Mahtum" isimli kitabıyla Rabıtatu'l-Alemi'l-İslami'nin Siyer dalındaki büyük ödülüne hak kazandı.

 

Hindistan'da, Suudi Arabistan'da, Amerika'da ve daha bir çok ülkede ilmi konferanslara katılan Safiyyurrahman el-Mubarekfuri'nin cenazesi doğduğu köy Hüseyinabad'da bugün toprağa verildi.

 

 

Safiyyurrahman el-Mubarekfuri'nin "Peygamberimizin Hayatı ve Daveti" adıyla Risale yayınları tarafından Türkçe'ye çevrildi. Bu eser uluslararası Siret-i Nebi ödülünü kazanmış ve çeşitli dillere çevrilerek büyük bir kabul görmüştür. Mubarekfuri'nin ayrıca Guraba yayınlarından "En Güzel Örnek Resulullah (sav)" ve Polen Yayınlarından "Ahkam Hadisleri" adlı kitapları Türkçe'ye kazandırılmıştır.

 

Mubarekfuri kimdir?

 

Safiyyurrahman Mubarekfuri, 1942 yılında Hindistan’ın kuzeyinde A’zam-garh bölgesindeki Mubarekfur şehri yakınlarında yer alan Hüseyinâbad köyünde doğdu. İlk olarak evinde dedesinden Kur’an-ı Kerim okumayı öğrendi.

 

Mubarekfur şehrindeki İhyau’l-Ulum ve Feyziâm medreselerini bitirerek 1960’da mezun oldu. 1966’da aynı şehirdeki Darulhadis’te, 1974-1988 yılları arasında Benares şehrindeki Selefiye Üniversitesi’nde hocalık yaptı. Aynı üniversitenin çıkardığı aylık Muhaddis dergisinin müdürlüğünü yürüttü.

 

1988 senesinden sonra Suudi Arabistan’da Medine-i Münevvere İslâm Üniversitesi bünyesinde bulunan Siyer-i Nebî Araştırmaları Merkezi’nde çalıştı. “er-Rahiku’l-Mahtûm” adlı Arapça yazdığı kitabı ile 1980 yılında Dünya Siret Ödülü’nü kazandı. İbn Hacer el-Askalani’nin Bülûğu’l-Meram adlı eserini de Urducaya çeviren Mubarekfuri’nin Arap ve Urdu dillerinde çeşitli telif ve tercümeleri vardır.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?