banner39

Bir Hayvan Gibi Kafeste!

ABD’nin Küba’daki Guantanamo toplama kampında 2.5 yıl kalan İsveç vatandaşı Mehdi Ghezali işkenceyi, Gösta Hulten tarafından kaleme alınan 'Guantanamo Mahkûmu' adlı kitapta anlattı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Bir Hayvan Gibi Kafeste!

ABD’nin Küba’daki Guantanamo toplama kampında 2.5 yıl kalan İsveç vatandaşı Mehdi Ghezali işkenceyi, Gösta Hulten tarafından kaleme alınan 'Guantanamo Mahkûmu' adlı kitapta anlattı. Ghezali 'Bir hayvan gibi kafeste' başlıklı kitabın 1. bölümünde metal kafeslerde tutulduklarını, ABD’de yürürlükte olan hayvanları koruma yasalarına göre bu kafeslerde hayvanların tutulmalarının yasaklandığını belirterek şunları söylüyor: 'Bize hayvanlara tanıdıkları hakları bile uygulamadılar. Avustralyalı mahkûm David Hicks bir defasında bir kedi isteyeceğini ama ABD’deki hayvanları koruma yasasının kedinin yaşadığımız kafeste tutulmasına izin vermeyeceği şakasını yaptı.'
Ghezali her mahkûm için kişisel bir program hazırlandığını, nerede, nasıl ve hangi yöntemle sorgulanacaklarının CIA ajanları tarafından belirlendiğini söylüyor. 'Sorguya götürülmeden önce el ve ayaklarımızdan zincirleniyorduk, sorgular bazan 20 saat sürüyordu. Çok soğuk ya da aşırı sıcak odalarda çok gürültülü müzikler çalarak direncimizi kırmaya çalışıyorlardı' diyen Ghezali gazetelerde el arabasıyla götürülürken resmi çekilen mahkûmların çoğunun açlık grevinde olduklarını, Kuveytli bir mahkûmun bir yıl süreyle açlık grevi yaptığını ve kendisine zorla yemek yedirildiğini söylüyor. Açlık grevleri mahkûmlara kötü muamele yapılması ve inançlarına saygı gösterilmemesi sonucu patlak veriyordu.
Ghezali verilen kötü yemek ve su sonucu mahkûmların mide hastalıklarına yakalandıklarını söyleyerek 'Bizlere içmemiz için kirli ve kokmuş su veriliyordu. Bazen pilavın içine pişmemiş pirinç karıştırıyorlardı' dedi. Ghezali şimdi de avukatı aracılığıyla ABD aleyhinde dava açmaya hazırlanıyor.

WP: Guantanamo’daki Türk suçsuz

The Washington Post gazetesi, Pakistan’da yolculuk halindeyken, El Kaide’yle bağlantısı olduğu iddiasıyla tutuklanıp, Guantanamo’ya götürülen Türk vatandaşı Murat Kurnaz’ın, yeni belgelere göre 2001 yılından beri haksız yere hapiste bulunduğunu yazdı. Gazete, Guantanamo’da tutulan Murat Kurnaz’ın durumunu, manşetten duyurdu. Washington Post, ABD askeri istihbaratı ve Alman makamlarının, Murat Kurnaz’ın terörizmle veya El Kaide örgütüyle bağlantısına ilişkin hiçbir kanıt bulunmadığı yönündeki tavsiyelerinin, Kurnaz’ı yargılayan askeri mahkeme tarafından dikkate alınmadığını yazdı. Gazete, geçtiğimiz sonbahar bir askeri mahkemenin, Kurnaz’ın El Kaide üyesi ve ABD hükümetinin Guantanamo’da süresiz tutabileceği düşman savaşçı niteliğinde olduğuna karar verdiğini ve kimlikleri açıklanmayan askeri yetkililerin, kamuoyuna açıklanamayacak derecede hassas kanıtlara dayanarak bu karara ulaştığını kaydetti. Washington Post, 'Aslında son dönemde kamuoyuna açıklanan ve Washington Post tarafından ele geçirilen kanıt, Amerikan askeri istihbaratı ve Alman güvenlik güçlerinin, Kurnaz’ı El Kaide veya başka bir terör örgütü ya da terörist faaliyetlere bağlayan hiçbir bilgilerinin olmadığını gösteriyor' ifadesini kullandı.

banner53
Yorumlar (0)
11
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü