banner15

Bir ilk: Büyükanıt, Barzani'den memnun

Genelkurmay Başkanı Büyükanıt, sürekli eleştirdiği Kürt liderden ilk kez iyi bahsetti: Barzani'de olumlu üslup değişikliği var.

Bir ilk: Büyükanıt, Barzani'den memnun

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Türkiye'de kutuplaşmalar olduğunu söyleyerek, "Türkiye bütün sorunlarını çözme imkân ve kabiliyetine sahiptir. Kutuplaşma olduğu zaman çatışma ortamı ortaya çıkar. Türkiye bundan kaçınmalıdır" dedi. Büyükanıt AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn'in "biz demokratik laikliği destekliyoruz" yönündeki sözlerine de sert yanıt verdi: "Nasihate ihtiyacımız yok." Büyükanıt, bir soru üzerine "Barzani'de olumlu üslup değişikliği var" diye konuştu.

İsrail'in Ankara Büyükelçiliği tarafından verilen 'Milli gün' resepsiyonuna katılan Orgeneral Büyükanıt, burada gazetecilerin sorularını yanıtladı. Büyükanıt, şunları söyledi:

Başkasının tanımına ihtiyaç yok: ('Türkiye'de aşırı laik, demokratik laik gibi tanımlar yapılıyor. Avrupa merkezli Müslüman olanların daha demokratik olduğuna dönük tespitler var. Siz ne diyorsunuz?' sorusu üzerine) Sıfat koymalara her zaman karşı çıkmışımdır... Türk insanı kendi kendini tanımlama gücüne sahiptir. Başkasının tanımlamasına ihtiyacı yoktur.

Kutuplaşmaya dikkat: ('Sanki ülkeyi ikiye bölmek isteyenler var... denilmesi üzerine') Türkiye'de kutuplaşmalar olmamalıdır. ('Var mı efendim öyle bir kutuplaşma? sorusu üzerine') Var var var. Türkiye'nin bu kutuplaşmadan kaçınması lazım. Sorunlarını kendi içinde çözebilir. Kimsenin nasihatına falan ihtiyacı yoktur. Osmanlı İmparatorluğu'ndan bir cumhuriyet yarattık. Bunu yapan ülke, millet. Bunda bir etnik ayrımcılık yoktur. Türkiye bütün sorunlarını çözme imkân ve kabiliyetine sahiptir. Kutuplaşma olduğu zaman çatışma ortamı ortaya çıkar. Türkiye bundan kaçınmalıdır.

Kimlik sormuyoruz

Karayılan sorusu: (1 Mayıs operasyonunda Murat Karayılan'ın ele geçtiğine yönelik iddiaların hatırlatılması üzerine) Biz herhangi bir isimden bahsetmedik hedeflerimizi analiz ederken. Bizim söylediğimiz Ahmet öldü, Mehmet öldü değil... Hiçbir isimden bahsetmedik. Kandil'de sık sık kendi tariflerine göre üst düzey olanların gittiği bir yeri vurduk. Kimliğini falan bilmeyiz.

Söylemem yanlış olur: ('Kim olduğuna yönelik tahmin var mı?' sorusu üzerine) Söylemem çok yanlış olur. ('Basının tahmini yanlış mıydı?' sorusuna verdiği yanıt) Hayır basının tahmini yanlış değildi, benzetme yaptı onlar. Tahmin değil, tespitlere dayalı şunu söyleyebilirim. Çok ağır darbeler yediler.

Hayalleri kâbus olacak: PKK ile mücadelede psikolojik üstünlüğü ele geçirdik. Yakında sonuçlarını göreceksiniz... Teröristlerin hedeflerine ulaşması hayal bile edilemez. Hayallerinin sonunda kâbus görmelerini sağlayacağız.

Barzani üslubu: ('Barzani'de tavır değişikliği var mı?' sorusu üzerine) Olumlu yönde üslup değişikliği var.

Yorum emekli olunca: ('AKP'nin savunmasını okudunuz mu?' sorusu üzerine) Tabii ki okudum. Ama yorum yapmak istemiyorum. Konuşursam davayı etkilemek olur. Emekli olduktan sonra her şeyi konuşurum.

Kaynak: Radikal

 

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2008, 08:42
YORUM EKLE
YORUMLAR
Muhammed İslam
Muhammed İslam - 11 yıl Önce

Çünkü amerika'nın İran'a saldırısı gündemde. Doğruyu Allah bilir. Akıllı olun. Yüce Allah'ın azabının inmesi yaklaşmaktadır.

banner39

banner36

banner37

banner35