banner15

Bir Kişinin Yoksulluk Sınırı 1400 TL

Türkiye Kamu-Sen, Çalışan Tek Kişinin Yoksulluk Sınırını Temmuzda Bin 400 Tl" Olarak Hesapladı.

Bir Kişinin Yoksulluk Sınırı 1400 TL

Türkiye KAMU-SEN, "çalışan tek kişinin yoksulluk sınırının Temmuzda bin 400 TL" olarak hesaplandığını bildirdi.

Türkiye KAMU-SEN'den yapılan yazılı açıklamada, konfederasyonun yoksulluk sınırı araştırmasına göre, Temmuz ayında bir ailenin haberleşme, kira ve ulaşım harcamalarının arttığı, gıda ve giyim harcamalarının ise azaldığı belirtildi.

Araştırmaya göre, "bir ailenin açlık sınırı bin 69 TL 5 Kr, yoksulluk sınırı ise 2 bin 803 TL. Buna göre, çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı bin 400 TL" olarak hesaplandı.

Temmuz ayında, 4 kişilik bir ailenin aylık gıda harcamasının 608 TL, ortalama kira giderlerinin 466 TL olduğu belirlenen araştırmada, ailenin kira ve gıda harcamalarının bin 74 TL'ye ulaştığı, bin 321 TL olan ortalama memur maaşından bu harcamalar düşüldüğünde geriye yalnızca 246 TL kaldığı bildirildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:
"Memurlar, maaşlarından arta kalan 246 TL ile sağlık, eğitim, haberleşme, giyim, ulaşım gibi zorunlu ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanıyor.

En düşük dereceli sendika üyesi bir memurun maaşının bin 23 TL olduğu düşünüldüğünde, kamu hizmetini yürüten memurun açlık sınırının altında kaldığı, gıda ve kira harcamalarını dahi karşılayamadığı görülüyor. Hayat şartlarının zorluğu ve pahalılık nedeniyle memurlar, büyük şehirlerde görev yapmak istemiyor. Bu da büyük şehirlerde kamu görevlisi sayısının yetersiz kalmasına ve kamu hizmetlerinin aksamasına neden oluyor."


Kaynak: Ajanslar
Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2009, 13:44
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35