banner39

Bir tanker böyle kurtarıldı!

Suudi tankeri için korsanlara uçaktan yapılan ödeme, görüntülendi... Fidye, paraşütlü çelik kutuyla gemiye atıldı

Arşiv 10.01.2009, 15:38 04.02.2009, 18:51
Bir tanker böyle kurtarıldı!


Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Somalili korsanların kaçırdığı Suudi petrol tankeri "Sirius Star" ve mürettebatı, dün serbest bırakıldı. Nasıl serbest bırakıldığının perde arkası ise bugün ortaya çıktı.

Korsanlar, 100 milyon dolar değerinde ham petrol bulunduğu sanılan tankerin sahiplerinden 25 milyon dolar talep etmişlerdi. Ama üç milyon dolara anlaşmaya varıldı. Ve bu üç milyon doların teslim anı da objektiflere yansıdı.

Hafif motorlu küçük bir uçakla getirilen ve çelik kutu içinde bulunan üç milyon dolar, geminin üzerine atıldı. Yolda paraşütü açılan kutu, yavaşça gemiye indi. Fidyeyi alan korsanlar ise gemiyi daha sonra terkederek, serbest bıraktılar.

GEMİ 50 GÜNDÜR SOMALİ AÇIKLARINDAYDI

Somalili korsanların el koyduğu, 330 metre uzunluğunda ve 2 milyon varil kapasiteli "Sirius Star" adlı petrol tankeri, geçen yıl 15 Kasımda Kenya açıklarında kaçırılmış ve Somali sularına getirilmişti.

ABD'ye yaklaşık 2 milyon varil ham petrol taşıdığı bildirilen Sirius'ta Hırvatistan, İngiltere, Filipinler, Polonya ve Suudi Arabistanlı 25 kişilik mürettebat bulunuyordu.

 

 


 

 

 


Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?