banner15

Birebir Haber Kısıtlaması

Endonezya hükümeti çıkardığı bir yasa ile, yerel televizyon ve radyolarda yapılan haberlere kısıtlama getiriyor. Yerel medya grupları olayı protesto ederek, bunun medyanın özgürlüğünü kısıtlama anlamına geldiğini ifade ettiler.

Birebir Haber Kısıtlaması

Dünya Bülteni / Mehmet Ali Kaçmaz

 

Endonezya’daki televizyon kanallarının ve radyo istasyonlarının, yabancı kanal ve istasyonlar tarafından yapılan haberleri birebir yayınlamaları üzerine böyle bir kararın alındığı belirtiliyor. Birebir yayınlamanın sakıncaları olduğunu belirten ulaştırma bakanı; birebir yayında çirkin, hakaret içerici haberlerle karşılaşıldığını ve bunun önlemini almak için böyle bir yasanın çıkarıldığını söyledi.

 

Endonezya Ulaştırma bakanı, bu yasağın en çok yerel kanallar tarafından yayınlanan BBC ve VOA programlarını etkileyeceğini söyledi.

 

Yerel medya grupları olayı protesto ederek, bunun medyanın özgürlüğünü kısıtlama anlamına geldiğini söylediler.

 

Ulaştırma bakanı Sofyan Djalil, yasanın 5 şubattan itibaren yürürlüğe gireceğini ve bu tarihten itibaren hiçbir televizyon ve radyo istasyonunun yabancı istasyonlardan yapılan haberleri direk olarak yayınlayamayacağını söyledi. İstasyonların öncelikle haberi alıp düzenlemeleri ve daha sonra yayınlamaları gerektiğini de sözlerine ekledi.

 

Başta BBC ve VOA tarafından yapılan haberlerin en çok etkileneceğini söyleyen bakan, bu programların internet üzerinden zaten yayınlandığını amacımızın bunların düzenlendikten sonra halkımıza iletilmesi olduğunu söyledi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48