Biri Erdoğan'a kızıyor diğeri alkışlıyor

ABD Başkanı Obama takas nedeniyle Erdoğan'la Lula'ya tepki gösterirken Ban Ki-Mun'dan destek geldi.

Biri Erdoğan'a kızıyor diğeri alkışlıyor


Türkiye ve Brezilya'nın İran'la yaptığı uranyum takas anlaşması ABD ve Birleşmiş Milletleri de birbirine düşürdü. Obama takastan dolayı Erdoğan'la Lula'ya tepki gösterirken Ban Ki-Mun'dan tam tersi açıklama geldi.

ABD Başkanı Obama, uranyum takas anlaşması yaparak İran'a hareket alanı yaratan Türk ve Brezilyalı liderlere kızgın. BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ise İran'la ilgili Erdoğan ve Lula'nın diplomatik çabalarını takdir ettiğini açıkladı.

Beyaz Saray yönetimi, uranyum takas anlaşması yaparak İran’a hareket alanı yaratan Türk ve Brezilyalı liderlere kızgın. New York Times (NYT) Gazetesi’ne göre, Başkan Barack Obama, geçen ay Nükleer Güvenlik Zirvesi sırasında bir araya geldiği liderleri, BM şartlarını yerine getirmemek için İran’a bahane yaratmamaları konusunda uyardı.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ise İran'ın uranyum takasıyla ilgi Başbakan Erdoğan ve Brezilya Devlet Başkanı Lula'nın diplomatik çabalarını takdir ettiğini açıkladı.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva'nın İran'ın nükleer programına yönelik meselenin çözümü yönünde harcadıkları diplomatik çabaları takdir ettiğini belirtti.

Genel Sekreter Ban, Tahran'da iki gün önce İran'ın uranyum takasıyla ilgili olarak Türkiye, Brezilya ve İran tarafından sağlanan anlaşma kapsamında Türkiye'nin diplomatik çabalarını nasıl değerlendirdiği ve bu anlaşmanın Güvenlik Konseyinde İran'a yönelik yeni yaptırımları durdurup durduramayacağı sorusunu yanıtladı.

Ban, bu meselede "şeffaflığın ve açıklığın" son derece önemli olduğunu belirterek, şöyle konuştu: "Bu (uranyum takas anlaşması), Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) ve uluslararası toplumun daha geniş bir şekilde konuya dahil olması halinde, sorunun müzakereler yoluyla çözümü yönünde atılan olumlu bir adım olabilir. Anladığım kadarıyla UAEK'ye Türkiye, Brezilya ve İran tarafından imzalanan ortak bildiri ulaştı ve sanırım İranlı yetkililer de UAEK'ye resmi bir mektup gönderecekler. UAEK'nin varılan bu takas anlaşmasını değerlendirmesini bekliyorum."

İRAN'A ÇAĞRIDA BULUNDU

İran'ın bugüne kadar kendi nükleer programıyla ilgili olarak alınan tüm BM Güvenlik Konseyi kararlarına tam olarak uyması gerektiği yönünde yaptığı çağrıyı bir kez daha yinelemek istediğini belirten Ban, "Tarafların da bu konuyu müzakereler ve barışçıl bir şekilde çözmeleri için çağrıda bulunuyorum" dedi.

Kaynak: Hürriyet

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2010, 00:18
banner53
YORUM EKLE

banner39