banner39

Birleşmiş Milletler İsrail'i Kınadı

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Komisyonu, üç konuda İsrail'i kınama kararı aldı: Yasadışı yerleşimler, Golan Tepeleri'nin işgali, Filistinli sivillere karşı güç kullanımı. Karara karşı oy kullananlar, ABD ve Avustralya.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Birleşmiş Milletler İsrail'i Kınadı

BBC Türkçe servisinin haberine göre, Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Komisyonu İsrail hükümetini, 'yerleşim birimleri politikasını tersine çevirmeye' çağırdı. İngiltere, Almanya, İtalya ve Kanada dahil 39 ülke karar tasarısını kabul ederken, 12 ülke çekimser kaldı. Amerika Birleşik Devletleri ve Avustralya, tasarıya karşı çıktı. Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu'nun kabul ettiği diğer iki karar tasarısının ilkindeyse, İsrail Golan Tepeleri'nden çekilmeye çağrılıyor. Diğerinde de, İsrail hükümeti 'Filistinli sivillere karşı güç kullanımı' nedeniyle eleştiriliyor.

Komisyon kararlarının herhangi bir yaptırımı yok. İsrail'in BM'deki temsilcisi İzak Levanon'sa İnsan Hakları Komisyonu'nun kararlarını, 'tek taraflı' olarak nitelendirerek reddetti. İsrail, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu'nun üyeleri arasında bulunmuyor.

Suriye’den İsrail’e Sızmaya Çalışan Filistinli Tutuklandı

 

Öte yandan

İsrail askeri kaynakları, bu sabah erken saatlerden Suriye’nin Golan Tepeleri’nden İsrail’e sızmaya çalışan 21 yaşındaki Filistinli bir gencin tutuklandığını açıkladı.

Filistinli gencin sorgusuna katılan İsrail istihbarat yetkililerin, Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) mensubu olan gencin İsrailli bir subayı kaçırıp Suriye’ye götürmeyi planladığını iddia ettiler.

Suriye’de mülteci olarak yaşayan gencin tutuklanmadan önce Alvany Habşan Yahudi yerleşim birimine yönelik ateş açtığı belirtildi.

Bilindiği üzere İsrail, Golan Tepeleri’ni 1967’de işgal etmiş, 1981 yılında da ilhak etmişti. 2000 yılında İsrail-Suriye barış görüşmeleri de Golan Tepeleri üzerindeki anlaşmazlıktan dolayı sonuçsuz kalmıştı.  

banner53
Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?