banner39

Birmanya ASEAN üyelerine izin verdi

Brimanya, Güneydoğu Asya Uluslar Birliği örgütüne mensup ülkelerin yardım etmesine izin verdiğini açıkaldı.

Arşiv 19.05.2008, 16:09 19.05.2008, 16:09
Birmanya ASEAN üyelerine izin verdi

Güneydoğu Asya Uluslar Birliği ASEAN'ın Singapur'daki acil toplantısında Birmanya yönetiminin, iki hafta önceki kasırga felaketinden etkilenenlere yardım için örgüte üye ülkelerden sağlık görevlileri kabul edeceği duyuruldu.

Kasırga sonrası dış yardıma kapılarını tam olarak açmayı reddeden Birmanya yönetimi yoğun bir uluslararası baskı altındaydı.

ASEAN Dışişleri Bakanları konuyu görüşmek üzere olağanüstü Singapur'da acil bir toplantı düzenledi.

Toplantıda bakanlar, örgütün yardım çalışmalarını koordine etmesi konusunda uzlaştı.

Birmanya'yı vuran Nergis Kasırgası'nın üzerinden 17 gün geçti.

Ülkede yarından itibaren başlayacak üç günlük yas dönemi ilan eden Birmanya'daki cunta yönetimi, şimdiye dek çok az yabancı yardım çalışanının ülkeye girişine izin vermişti.

ASEAN toplantısından önce BBC'ye konuşan Malezya Dışişleri Bakanı Rais Yatim, ülkeye girilememesi nedeniyle büyük bir hayalkırıklığı yaşandığını, buna karşın Birmanyalı yetkililerin işbirliği olmadan çok fazla şey yapılamayacığını söylemişti.

Birmanya yönetimi kasırga nedeniyle ölenlerin sayısının 78 bine yaklaştığını söylüyor.

Yardım gerekli yerlere ulaşmadığı takdirde, gıda, temiz su ve barınak yokluğundan ötürü ikinci bir ölüm dalgasının başlamasından endişe ediliyor.

Özellikle Batı yardımına temkinli yaklaşılmasının nedeni, ülkeye çok sayıda yabancının girmesinin siyasi istikrarsızlığa yol açabileceği kaygısı.

Kaynak: BBC

banner53
Yorumlar (0)
34
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?