banner15

'Biz de nükleer güç olacağız'

Basra Körfezi'nin doğu yakasındaki altı ülke; ortak bir açıklamayla nükleer teknolojiye sahip olmak istediğini duyurdu.

'Biz de nükleer güç olacağız'

Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da bir araya gelen Arap liderler, uluslararası anlaşmaların çerçevesi dahilinde hayata geçirilecek ortak bir sivil nükleer programı değerlendirdiklerini söyledi.

Arap liderler, İran'ın nükleer programı konusunda yaşanan gerilimin barışçıl yollardan çözülmesi çağrısında bulundu; kendilerinin hiç kimseye tehdit oluşturmayacaklarının da altını çizdi.

Suudi Dışişleri Bakanı Prens Suud el Faysal, BBC'ye "Bu bir tehdit değil. Gizlice yapmıyoruz bunu. Açıkça yapıyoruz. Bomba istemiyoruz. Dolayısıyla kitle imha silahlarından arındırılmış bir bölge çağrısı yapıyoruz ve kitle imha silahlarının oluşturduğu tehdide katkıda bulunmayacağız" dedi.

Dubai merkezli Körfez Araştırmaları Merkezi'nden Mustafa Alani, petrol zengini bu ülkelerin neden nükleer teknolojiye sahip olmak istedikleri konusunda şu yorumda bulundu:

"Biz dışarıda kalmak istemiyoruz. İran ile Körfez ülkeleri arasındaki ayrılığın daha da derinleşmesini istemiyoruz. Bizim bu teknolojiye ihtiyacımız var. Eğer İran nükleer teknolojisini askeri amaçlarla kullanırsa o zaman bu sayede biz de bunu yapabileceğiz. Arap ülkeleri artık İsrail için birşey yapamaz. İsrail'in elinde 100-200 nükleer başlık var. Şimdi biz İran'la ilgileniyoruz. Bölgede bir tane kötü çocuk var, ikincisini istemiyoruz."

Körfez ülkelerinin nükleer enerji talebine Washington sıcak bakmıyor. Temsilciler Meclisi'nin Uluslararası İlişkiler Komisyonu'ndan Brad Sherman, "İran'la tamamen aynı şeyleri söylüyorlar. Aynı programın peşindeler. Bu hepsi için son derece saçma. Çünkü tüketemedikleri kadar çok doğalgazları var. Bir yandan şeffaf bir programları olacağını söylüyorlar, diğer yandan İran'ın bir nükleer bombasıyla yarışmak için ihtiyaçları olacak teknoloji ve bilgiyi geliştireceklerini. Bunu Mısır'ın takip edeceğine şüphem yok. Suriye de arkalarından gelebilir" dedi.

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun sözcüsü Melissa Fleming ise, Körfez ülkelerinin sivil nükleer teknolojiye sahip olma haklarının bulunduğunu söylüyor:

"Nükleer güçle ilgilendiğini söylemenin illa ki nükleer silahlara giden bir yol olduğunu düşünmüyoruz."
 
BBC

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48