Bizans imparatoru Kudüs'e niçin gelmişti?

Peygamber efendimiz öncülüğünde Mekke'nin fethinin gerçekleştiği günlerde Kudüs'e Bizans'tan ilginç bir ziyaret yapılmıştı.

Bizans imparatoru Kudüs'e niçin gelmişti?


Dünya Bülteni / Tarih Servisi

Müslümanların Mekke’yi fethetmesinden sonra 630 yılının Mart ayında ilginç bir gelişme yaşanır. Bizans imparatoru Hreraklius önce Suriye’ye daha sonra Kudüs’e bir gezi düzenler. İmparatorun ülkesindeki gezileri genellikle askeri amaçlı olduğu için dönemin kronikçileri bu geziler üzerinde fazla durmamıştır. Fakat Kudüs’e yapılan ziyaretin özel bir amacı vardır.

Bizans İmparatoru 'hac' görevini yerine getirmek için Kudüs’e gelmişti. Heraklius’un geçeceği yerlere Humus halkı halılar döşemiş, hoş kokulu biktiler serpmişti. Birkaç ay Filistin’de kalan Heraklius Hıristiyanlar için kutsal kabul edilen kiliseleri ziyaret etmiş, Kudüs halkına bir konuşma yapmıştı.

Heraklius’un Müslümanlarla temas kurduğuna dair kaynaklarda herhangi bir bilgi bulunmamasına rağmen dönemin tarihçilerin Azdi, Heraklius’un Müslümanların üzerine büyük bir sefer hazırlığı içerisinde olduğundan söz eder. Fakat Şam’dan sonra Erzurum’a gitmesi sefer hazırlıklarının İran/Sasani üzerine olduğunu gösterir.

Üç yüzyıl sonra Bir Bizans imparatorunun Kudüs’e gelmesinin anlamı nedir?

Heraklius, İslamiyet’in Filistin ve Suriye gibi bölgelere yayılabileceğini hissetmiş, Hıristiyanlara moral vermek istemişti. Çünkü bölge bir Arap hanedanı olan Gassani krallığının hakimiyetindeydi. Hıristiyan Gassaniler, halktan vergi alıyor, Yahudilere köle muamelesi yapıyorlardı. Heraklius, İslamiyet’in yayılmasını önlemek için daha az vergi alınmasını ve Yahudiler ile Hıristiyanlar arasında uzlaşma yapılmasını istemişti.

Fakat birkaç yıl sonra Suriye, Filistin, Kudüs Müslümanların eline geçecek ve Heraklius’un uyarılarını Arap Hıristiyanlarının dinlemediği görülecektir. Bizanslılar bu durumu Araplar bizi arkadan vurdu diyecekler, Birinci Haçlı seferinde Kudüs’ün geri alınması üzerine papa Urban “Heraklius’un intikamını aldık” diyecektir. Çünkü Kudüs’ün alınması sırasında haçlılar tarafından öldürülen Hıristiyan Araplar da bulunmuaktaydı
 

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2010, 18:15
banner53
YORUM EKLE

banner39