banner15

'Bizden nefret edecekler'

İngiliz subay: evlerini yıkıp, evlatlarını öldürdüğümüz herkes İngiliz düşmanı olacak

'Bizden nefret edecekler'

Sunday Times üst düzey bir İngiliz subayın Afgan savaşı nedeniyle görevinden ayrıldığını bildiriyor. Gazeteye göre, Afganistan'ın güneyindeki İngiliz güçleri komutanının sağ kolu, "direnişle mücadele ancak bu kadar yanlışlarla dolu olabilir' diyerek ordudan ayrıldı.

Gazete, Afganistan'da durumun giderek kötüleştiği değerlendirmesini yapan, ordudan ayrılan subayın "evlerini yıkıp, evlatlarını öldürdüğümüz herkes İngiliz düşmanı olacak" dediğini aktarıyor. İngiliz subay şunları söylüyor: "Köyleri bombalayıp, köylüleri cezalandıran Amerikalılardan farklı olacağımızı söyledik ama aynen onlar gibi davrandık".

Sunday Telegraph'a göre ise Afganistan'daki İngiliz komutanlar, 1000 askerlik bir takviye gücüyle, Taliban'ı görev yaptıkları Helmand bölgesinden tümüyle sileceklerine inanıyor. Sunday Telegraph gazetesi, Afganistan'ın güneyindeki Helmand bölgesinde görev yapan komutanlardan Tuğgeneral Ed Butler'ın bu yöndeki görüşünü Varşova'da yapılan NATO toplantısı sırasında dile getirdiğini yazıyor.

Gazete, NATO Avrupa Kuvvetleri Komutanı Amerikalı General James Jones'un üye ülkelerden 2500 ek asker istenmesinden yana olduğuna dikkati çekiyor. Ancak, gazeteye göre, 26 üyeden hiçbiri şu ana kadar bu fikre yanaşmıyor. Gazete, NATO'nun en büyük ordusuna sahip olan Türkiye'nin daha fazla asker göndermeyeceğini açıkladığını, Fransa ve Almanya'nın ise ek asker konusunda ağır baskı altında olduğunu belirtiyor.

Kaynak: BBC

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48