Blackwater patronundan şok açıklamalar

Adı katliamlarla anılan özel güvenlik şirketi Blackwater'ın patronu, Yemen'den Afganistan'a uzanan "faaliyetlerini" anlattı

Blackwater patronundan şok açıklamalar


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Blackwater imparatorluğun münzevi sahibi Erik Prince, nadiren kamuya açık konuşmalar yapıyor, bu konuşmaların gazeteciler tarafından izlenmesine ya da kaydedilmesine ise izin vermiyor.

Öte yandan, Prince'in 14 Ocak günü, Michigan Üniversitesi'nde yaptığı bir konuşma gizlice kaydedildi. Amerikan 'The Nation' dergisinde yayımlanan konuşma metni, adı katliamlarla anılan Blackwater'ın patronunun mantalitesine ve faaliyetlerine ışık tutuyor.

"BLACKWATER NİJERYA, SOMALİ VE YEMEN'DE İRAN'A KARŞI SAVAŞIYOR"

14 Ocak'ta Michigan Üniversitesi'nde, girişimciler, komutanlar ve askeri öğrenciler ve iş adamlarının katıldığı toplantıda Prince, ABD hükümetinin, "İran etkisine hedef olan Nijerya, Yemen, Somali ve Suudi Arabistan'daki teröristlerle mücadele için" Blackwater çalışanlarını görevlendirdiğini anlattı.

İran'ı "mutlak kötülüğün merkezi" olarak niteleyen Prince, Tahran'ın "tüm bölgede bir Şii isyanı çıkarmayıo planlayan master planı" olduğunu iddia etti. Prince, Blackwater gibi şirketlerin silahlı özel askerlerinin bölgede İran etkisi altındaki Yemen, Somali ve Suudi Arabistan'a dağıtıldığını söyledi. Blackwater başkanına göre, Afrika'nın petrol zengini ülkesi Nijerya'da da özel silahlı kuvvetler kullanılmalı.

"CENEVRE SÖZLEŞMESİ BİZİ BAĞLAMAZ"

Silahlı adamlarının karıştığı katliamlar nedeniyle Uluslararası Cenevre Sözleşmesi hükümlerini çiğnemekle suçlanan Blackwater patronu Prince, öldürdükleri insanların yasalarla korunmaya değmeyeceğini iddia etti. Irak veya Afganistan veya Pakistan'da yaşayanları "kanalizasyonda sürünen, barbarlar" olarak niteleyen Prince, "Onlar, Sözleşme bir yana, Cenevre'nin nerede olduğunu bile bilmiyor" dedi.

Öte yandan, Blackwater patronu konuşmasında, ABD ve Pakistan hükümetinin tüm yalanlamalarına rağmen, Blackwater'ın Pakistan'da faaliyet gösterdiğini de ilk ağızdan doğrulamış oldu.

Blackwater paralı askerlerinin Afganistan "bir çok hava saldırısı" koordine ettiğini anlatan Prince, ABD eski başkanı George W. Bush'a Bağdat'ta ayakkabılarını fırlatan gazeteciyi de kendi adamlarının yakaladığını söyledi.

blackwater-mamba-team.jpg

"AFGANLARA TUVALET KULLANMAYI ÖĞRETİYORUZ"

Blackwater patronu, konuşması sırasında defalarca şirketinin "eğitim verdiği" Afganlar'a yönelik hakaret içeren ifadeler de kullandı. Şirketinin çalışanlarının Afgan kuvvetlerine "Tuvalet kullanmaya giriş" ve "sıçrama" dersi verdiklerini söyleyen Prince, bir yandan da "eğittikleri" Afgan güçlerinin en iyileri olduğunu iddia etti.

Altı hafta içinde Afgan güçlerinin "radikal bir dönüşüm" geçirdiğini söyleyen Prince, "kabile zihniyetini alıp Deniz Kuvvetleri haline getiriyoruz. Adamlarım çok sert davranıyor, bazen ortaya komik görüntüler çıkıyor. Ama programın sonunda çok gurur duyuyoruz" dedi.

"KARANLIK" BLACKWATER

Katliam, cinayet, şiddet, provokasyon, silah kaçakçılığı ve fuhuşla suçlanan, hakkındaki davalardan "parayla" kurtulan Blackwater, Bush Yönetimi’nin Irak’ın işgalinden sonra görev verdiği, paralı askerler kullanan özel şirketlerinden biri.
2007 yılında Bağdat’ta 17 Iraklı'yı katleden Blackwater çalışanları, ABD'deki mahkemede bir bir bu katliamdan "aklanmıştı."

Eski bir Amerikan deniz piyadesi olan Erik Prince’in kurduğu şirket, Irak‘a kaçak silah getirmek suçlamasıyla hala yargılanıyor. Daha önce adamlarını "Tapınak Şövalyeleri" gibi eğittiğini, müslüman öldürmeyi ‘onur’ kabul ettiğini itiraf eden Prince, ancak ABD'nin milyarla dolarlık sözleşmelerini iptal etmesi üzerine konuşunca Washington'un tepkisini çekmişti.

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2010, 07:49
banner53
YORUM EKLE

banner39