banner39

Blackwater'ın lideri BAE'ne kaçacak

Irak ve Afganistan'da katliamlara karışan Blackwater'ın sahibinin Birleşik Arap Emirlikleri'ne kaçacağı iddia edildi.

Arşiv 17.06.2010, 15:18 17.06.2010, 18:16
Blackwater'ın lideri BAE'ne kaçacak

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD'nin taşeron silahlı örgütü Blackwater'ın sahibi Prince, hakkında iddianame hazırlanınca çareyi kaçmakta buldu.

Amerikan ordusuna paralı asker sağlayan Blackwater’a yakın kaynaklar, şirketin sahibi Erik Prince’in Birleşik Arap Emirliklerine taşınma hazırlığında olduğunu iddia ediyorlar. Amerikan savaş sanayisinin ana merkezlerinden biri haline gelen BAE’nin Amerika’yla arasında suçluların iadesi anlaşması bulunmuyor.

Geçen Nisan ayında Kuzey Carolina’da Prince’in beş yardımcısı hakkında 15 maddelik bir iddianame hazırlandı ve Büyük Jüri, kanuna karşı hile, kanunsuz ateşli silah bulundurma ve adaletin tecellisini engelleme suçlamalarının da yer aldığı iddianameyi onayladı. Hakkında iddianame hazırlananlar arasında Prince’in iki numaralı adamı, Blackwater eski başkanı Gary Jackson, başkan yardımcıları William Matthews ve Ana Budy ve Prince’in hukuk danışmanı Andrew Howell de var.

Prince, şahsi olarak herhangi bir suçlamayla karşılaşmış değil ancak federal müfettişler ve Kongre komiteleri bu şirketi ve beyin takımını izliyor. Amerika’da yayınlanan The Nation dergisinin haberine göre Prince işlediği suçların ortaya çıkmasından endişe ettiği için BAE’ne taşınmayı planlıyor ve bu amaçla Blackwater’ı bir an önce elden çıkarmak istiyor.

Yaklaşık on yıldır ABD adına açık ve örtülü operasyonlar düzenleyen Blackwater geçen hafta satışa çıkarılmıştı. Blackwater’dan yapılan açıklamada Blackwater’ın tüm iştiraklerinin de satılık olup olmadığı belirtilmiyordu.

Prince, Blacwater’ın havacılık birimini geçen yıl 200 milyon dolara satmıştı. Geçen hafta, Blackwater’ın satışa çıkarıldığını duyuran açıklamada ise şöyle kaydedilmişti: “Yeni yönetim ekibi, son 15 ay zarfında Amerikan yönetimine ve müşterilerine daha iyi hizmet verecek ve satın alımcıya katma değer sunacak şekilde şirkette kayda değer değişiklikler ve iyileştirmeler gerçekleştirdi.”

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?