banner15

'Blair 2007'de gidiyor'

İngiltere'de Başbakan Tony Blair'e yakın siyasetçiler, Blair'in bir yıl içinde görevdev ayrılacağını söylüyor.

'Blair 2007'de gidiyor'
Görevden ne zaman ayrılacağı son dönemde İngiltere siyasetinin başlıca gündem maddesi haline gelen Başbakan Tony Blair'e yakın siyasetçiler, Blair'in bir yıl içinde başbakanlığı bırakacağını söylediler.

İktidarda üçüncü dönemini geçiren Blair, daha önce, 2010 yılındaki genel seçime dek iktidarda kalmayacağını ilan etmişti. Ancak Blair, kesin ayrılma tarihini açıklaması için partisi içinden son dönemde gitgide artan bir baskı görüyor.

Ülkenin en yüksek tirajlı gazetelerinden olan The Sun, Blair'in İşçi Partisi liderliğinden 31 Mayıs 2007'de ayrılacağını duyurdu. Bulvar gazetesine göre, Blair bu tarihte partinin yeni liderini belirleyecek sekiz haftalık yarışı başlatmış olacak.

Gazetenin iddiasına göre, Blair parti liderliği seçim sürecinin ardından, 26 Temmuz'da başbakanlıktan da istifa edecek. Blair'in yerini Maliye Bakanı Gordon Brown'un alması bekleniyor.

Ancak BBC siyaset muhabirleri böylesi bir takvimin Blair üzerindeki istifa baskısını gidermeye yetmeyebileceğini, siyasi rakiplerinin Başbakan'ı zorlamaya başladıklarını sezerek cesaret edindiklerini belirtiyor.

Başbakanlık konuyla ilgili yorum yapmayacağını bildirmekle yetiniyor. Son olarak hükümetin üst düzey isimlerinden Hilary Armstrong, Blair'in 2007 sonbaharındaki İşçi Partisi kongresi öncesinde görevden ayrılmış olacağını söyledi.

Milletvekillerinin isyan hareketi

Daha önce de başbakana yakın kabul edilen 17 milletvekili Blair'e bu konudaki belirsizliği gidermesi çağrısı yapan bir mektup imzalamışlardı.Bu milletvekilleri 2001 yılında parlamentoya girmişti.

2005 seçiminde parlamentoya giren ikinci bir dalganın da benzer bir mektup hazırladığı öne sürülüyor. Daily Mirror gazetesi de Salı günü, Blair'in müttefiklerinin "zafer turu" için hazırlıklara başladığını iddia etmişti.

Başbakan Blair, geçen hafta önümüzdeki günlerde başlayacak İşçi Partisi yıllık olağan kongresinde liderliği devri için takvim açıklama çağrılarını reddetmişti.

Bir hükümet kaynağı Başbakan'ın istifa çağrıları karşısında sorunsuz bir iktidar devri yaşanması için halefi olacağı düşünülen Maliye Bakanı Gordon Brown'la daha yakın mesai içine girebileceğini söyledi.

1994 yılında dönemin parti lideri John Smith öldüğünde Gordon Brown ile Blair arasında ünlü bir pazarlık yapılmış, Brown Blair'in liderliğe oynaması için aradan çekilmeyi kabul etmişti.

O zamandan bu yana Blair'in bir noktada görevini Brown'a bırakması bekleniyor. Ancak bazı kaynaklar liderlik yarışında Brown'un tek aday olmayabileceğine dikkat çekiyorlar.

Populus şirketince yapılan bir kamuoyu araştırmasına katılanların yüzde 51'i Blair'in artık gitmesi gerektiğini düşünüyor. İşçi Partisi'ne oy verenlerin yüzde 30'u da bu görüşte.

Anket, anamuhalefetteki Muhafazakar Parti'nin açık ara önde olduğunu, Blair'in ayrılması ya da görevini Gordon Brown veya İçişleri Bakanı John Reid'e devretmesinin de sonucu değiştirmeyeceğine işaret ediyor.

Kaynak: BBC

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48