banner15

'Blair cinayetin ortağıdır'

Nasrallah, Tony Blair'in Lübnan ziyaretini ve hükümeti şiddetle eleştirdi.

'Blair cinayetin ortağıdır'

Nasrallah, El Cezire televizyonunda yayımlanan konuşmasında, “Blair, cinayetin ortağı. Sonra sen onu evime, aileme getiriyorsun ve hoşça ağırlıyorsun. Bu insanların duyguları yok mu?” dedi. Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora'yı ve kendisini destekleyen siyasi bloğu, ”öldürülen, yaralanan ya da yerinden edilen kişilere karşı ahlaklı ve insanca olmayan davranışta bulunarak ilk hatalarını yapmakla” suçlayan Nasrallah, bunun üzücü olduğunu söyledi.

Sinyora yönetimini, savaş sırasında ülkenin çıkarlarını korumamakla suçlayan Nasrallah, “Bu hükümet ne savaşı durdurdu, ne de Lübnan'ı korudu” diye konuştu.

Sinyora'nın ABD'nin çıkarları için bir kukla olduğunu öne süren Nasrallah, ”Biz Suriye'nin ya da İran'ın maşasıysak, onlar da bir Amerikan maşası” dedi. BM'nin Lübnan savaşını sona erdiren ateşkes kararında Hizbullah'ın silahsızlandırılması gerektiği konusunda Nasrallah, “İsrail dışişleri ve savunma bakanlarının bile dünyada Hizbullah'ı silahlandıracak ordu bulunmadığını söylediğini” belirtti.

Samir El Kantar serbest bırakılmadan, İsrailli askerler bırakmayacak

Şeyh Nasrallah ayrıca, BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın, Hizbullah ile İsrail arasında olası mahkum değişimi için arabuluculuk yapmak üzere bir temsilcisini gelecek hafta bölgeye göndereceğini bildirdi. Temsilciden, İsraillilerden arabuluculuk görüşmeleriyle ilgili bilgileri basına sızdırmaması için söz almasını isteyeceğini belirten Nasrallah, ”görüşmelerin en iyi, basından saklandığı zaman sonuç verdiğini” savundu.

Lübnan'da yeni bir ulusal birlik hükümeti kurulması çağrısında da bulunan Nasrallah, bu yeni hükümete, Sinyora hükümetine karşı olan Hizbullah'ın müttefiki Hıristiyan muhalefet lideri General Michel Aoun'un da dahil olması gerektiğini söyledi. Hizbullah lideri Şeyh Hasan Nasrallah, El Cezire'deki konuşmasında, İsrail, Lübnanlı mahkum Samir El Kantar'ı serbest bırakmadan, kaçırdıkları 2 İsrail askerini bırakmayacaklarını söylemişti.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48