banner15

Blair: İstifa etmeyeceğim

İngiltere başbakanı Tony Blair, partisinin mali kaynaklarıyla ilgili skandala rağmen, görevini layıkıyla yerine getirdiğini söyledi.

Blair: İstifa etmeyeceğim

Blair, bugün BBC'nin iç yayınlarından Radyo 4'e verdiği mülakatta, partiye bağış karşılığı ünvan olayı yüzünden istifa etmesi yönündeki baskılara boyun eğmeyeceğini bildirdi.

Başbakan Blair, bu konudaki polis soruşturmasının kısa sürede sonuçlanacağını umduğunu belirtti ve "daha bir süre bana katlanmak zorundasınız" dedi.

Tony Blair'in bu yıl içinde Başbakanlık koltuğunu bırakması bekleniyor ama güvenlik birimleri, ikinci kez tanık olarak başbakanın ifadesine başvurunca, en kısa zamanda görevden ayrılması yönündeki baskılar arttı.

İşçi Partisi içinde, parti örgüt başkanı Hazel Blears ve eski Genel Başkan Neil Kinnock gibi öndegelen isimler, bağış karşılığı ünvan soruşturmasının hükümete zarar verdiğini belirtmişti.

Muhafazakar Parti lideri David Cameron Blair'i, 'ulusal çıkarlar gereği' istifa etmeye çağırmış, Liberal Demokratların lideri Sir Menzies Campbell de, Blair'in 'bir an önce gitmesi' gerektiğini söylemişti.

Başbakanlık koltuğunu bırakacağı tarihi henüz açıklamayan ama Haziran'a dek 'Downing Sokağı 10 Numara'da kalması beklenen Blair, bugünkü mülakatında "planladığı tarihten önce görevi bırakmasının çok da demokratik olmayacağını' söyledi.

Ancak Blair, "Herkesin önünde kendi kişiliğim için yalvaracak değilim. İnsanlar benim hakkında kendi hükümlerini versin." dedi.

Blair, dinleyicilerin bağış karşılığı ünvan skandalı konusunda medyada yazılan herşeye inanmamaları gerektiğini, yazılanların bir kısmının 'asılsız' olduğunu söyledi.

Başbakan Blair, polis soruşturmasının tamamlanmasından sonra bu olay konusunda halka açıklama yapabileceğini belirtti.

İngiliz halkına büyük saygı duyduğunu, bu halka liderlik etmenin büyük bir onur ve ayrıcalık olduğunu vurgulayan Başbakan Blair, kendisinin son on yılda 'değiştiğini' ve şimdi 'daha farklı ve sevilip sevilmediğine eskisi kadar önem vermeyen bir adam olduğunu' söyledi.

Ekonomi, sağlık, eğitim ve sosyal reformlarda kaydettikleri başarıların altını çizen Tony Blair, bununla birlikte, İşçi Partisi'nin 'toplum içinde giderek büyüyen zengin-yoksul uçurumuna eğilmesi ve en alttaki yüz onluk kesimin toplum içindeki hareketliliğini geliştirmesi" gerektiğini bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35