banner15

'Blair ön yargılı, adil değil'

Blair'in, Filistin'de Batılı ülkelerin çalışabilecekleri bir hükümet önerisini Hamas reddetti.

'Blair ön yargılı, adil değil'
İngiltere Başbakanı Tony Blair'in, Filistin'de Batılı ülkelerin birlikte çalışabilecekleri bir ulusal birlik hükümeti kurulması önerisini Hamas reddetti. Hamas sözcüsü Sami Abu Zuhri, El Fetih'le bir koalisyon hükümeti kurmaya hazır olduklarını ancak bunun 'başkalarının belirlediği standartlarla ve dikte etmesiyle olmayacağını' söyledi. Sami Abu Zuhri aksi yöndeki çağrıları da 'adil değil, ön yargılı' bulduklarını belirtti.

Bölgeyi ziyaret eden İngiltere Başbakanı Blair, daha ılımlı grupların dahil olacağı bir hükümetin kurulmasının diyalog yolunu açacağını söylemişti. Hamas'ın seçim zaferi sonrası kurduğu hükümet, Batılı ülkelerin mali yaptırımlarına maruz kalmıştı. Tony Blair de gezisi sırasında Hamas'tan hiçbir yetkiliyle görüşmeyecek. Blair'le Ramallah'ta biraraya gelen Filistin Yönetimi lideri Mahmud Abbas ise İsrail Başbakanı Ehud Olmert'in 'ön koşulsuz görüşme' önerisini kabul etti.

Lübnanlı Şiiler Blair'e öfkeli

Öte yandan Lübnan'ın en önemli Şii din adamı hükümetten Tony Blair'in Lübnan'da persona non grata, yani 'istenmeyen adam' ilan edilmesini istedi. Büyük Ayetullah Muhammed Hüseyin Fadlallah, Blair'i, İsrail saldırılarını desteklediğini söyledi. Fadlallah İngiltere Başbakanı'nın, derhal ateşkes ilan edilmesine yönelik çabalara ABD'yle birlikte karşı çıkmış olduğuna dikkat çekti.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48