banner39

Blair'den Netanyahu'ya: Görüşmeleri başlat

Ortadoğu Dörtlüsü Temsilcisi Blair, İsrail Başbakanı Netenyahu'ya Filistin'le görüşme başlatmasını istedi.

Arşiv 06.04.2009, 22:52 07.04.2009, 06:52
Blair'den Netanyahu'ya: Görüşmeleri başlat


Dörtler Grubu'nun Ortadoğu Temsilcisi Tony Blair, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'dan, Batı Şeria'da ekonomiyi güçlendirme politikasına paralel olarak Filistin devletinin kurulmasına yönelik barış görüşmeleri sürecini de yeniden başlatmasını istedi.

Tony Blair, Filistinliler'e topraklarında daha fazla kontrol olanağı verilmesini de talep etti.

ABD, Avrupa Birliği, BM ve Rusya'nın oluşturduğu Ortadoğu Dörtlüsü'nün temsilcisi Blair, görevine geçen hafta başlayan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile biraraya geldi.

Blair, görüşmeden sonra basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "Ortada kuşkucu bir bakışın egemen olduğu görülüyor" derken, Ortadoğu Dörtlüsü'nün, duran barış görüşmelerinin yeniden başladığını görmek isteğinde olduğunu söyledi.

Netanyahu'nun, barış için tek formülün, İsrail ile yanyana, barış içinde yaşayacak bir Filistin devletinin kurulması olduğunu anlayacağına yönelik umudunu da dile getiren Blair, ABD Başkanı Barack Obama'nın Türkiye'yi ziyareti sırasında da belirttiği gibi; ABD'nin de böyle bir çözüme kuvvetle destek verdiğini dile getirdi.

Bu arada Netanyahu, ABD Başkanı Obama'nın İsrail ile Filistinliler arasındaki barış sürecinin ilerletilmesine ilişkin sözlerini memnuniyetle karşıladı.

Başbakanlıktan yapılan açıklamada, "İsrail, Obama'nın İsrail'in güvenliği ve barış arayışına ilişkin sözlerini takdirle karşılamaktadır" denildi.

Öte yandan Netanyahu kabinesinin çevre bakanı Likud Partili Gilad Erdan, ABD Başkanı Obama'nın, Annapolis'te başlayan barış süreci de dahil olmak üzere ülkesinin, İsrail ve Filistinliler arasında geçmişte yapılan tüm anlaşmalara bağlı olduğunu yineleyen sözlerine karşılık, "İsrail, talimatları Obama'dan almıyor" dedi.

Kaynak : AA


banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?