banner15

Blair'den Türkiye'ye tam destek

İngiltere Başbakanı Blair'dan Türkiye'ye tam destek. Başbakan Erdoğan "Bize büyük haksızlık yapılmıştır" dedi.

Blair'den Türkiye'ye tam destek

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AB Konseyi'nin ek protokolün uygulanması yönündeki aldığı Türkiye'ye büyük bir haksızlık yaptığını söyledi.

Erdoğan, "Bu kararlar ilişkilerimizin ulaştığı boyutla hiç bir biçimde bağdaşmamaktadır. Tabi ki biz reform sürecini kendi halkımızın standartlarının yükseltmek için aynı kararlılık sürdüreceğiz." dedi.

Başbakan Erdoğan ile İngiltere Başbakanı Tony Blair Esenboğa Havalimanı'nda ortak basın toplantısı yaptı.

Konuşmasına Blair'le akşam Başbakanlık Konutu'nda yaptıkları görüşmeyle ilgili bilgi vererek başlayan Erdoğan, Blair'ın Brüksel'deki AB Zirvesi'nin hemen arkasından Türkiye'ye geldiğini, geç vakit kendileriyle AB süreci, Kıbrıs ve Ortadoğu ile ilgili görüş alışverişinde bulunduklarını ve son derece yararlı görüşme olduğunu kaydetti.

Erdoğan, 2 gündür Brüksel'de süren yorucu zirveden sonra Türkiye'ye Ortadoğu'ya geçerken uğramalarının kendileri mutluğu ettiğini ifade etti.

İngiltere'nin Türkiye'nin AB sürecini başından beri desteklediğini vurgulayan Erdoğan, bu süreç içerisinde Blair'le sürekli görüş alışverişinde bulunduklarını kaydetti.

Erdoğan, "AB içinde Kıbrıs sorunu kendine özgü inceliklerini en iyi bilen ve bugünkü çözümsüzlüğün hangi taraftan kaynaklandığını en iyi anlayan ülke İngiltere'dir diyebilirim. Bunu AB içinde sürekli gündeme getirmektedir." dedi.

Müzakere süreci ve Kıbrıs'la ilgili son gelişmelerle ilgili değerlendirmelerin son kez açıkladığını anlatan Erdoğan, Kıbrıs'ta çözüm isteyen, bu yöndeki kararlığını ortaya koyanın Türk tarafı olduğunu vurguladı.

Davos'da BM Genel Sekreteri Annan'la başlattıkları sürecin çok anlamlı olduğuna işaret eden Erdoğan, 24-26 Nisan süreçlerinin bu açık delilleriyle ortaya konduğunu ifade etti.

Erdoğan, Kıbrıs Türkleri üzerindeki haksız kısıtlamaları kaldırılmasına yönelik olumlu gelişmelerin engellenmesi yönündeki girişimleri üzülerek takip ettiklerini, görüşmelerinde bu konuya bir kez daha dikkat çektiklerine işaret ederek, "Kıbrıs meselesinde durum bu olmasına rağmen 40 yıllık geçmişe sahip Türkiye -AB ilişkileri ne yazık ki liman açma gibi tali unsurlara indirgenmiştir. Konsey ek protokolün uygulanması yönündeki aldığı kararla ülkemize büyük bir haksızlık yapmıştır. Bu kararlar ilişkilerimizin ulaştığı boyutla hiç bir biçimde bağdaşmamaktadır. Tabi ki biz reform sürecini kendi halkımızın standartlarının yükseltmek için aynı kararlılık sürdüreceğiz." şeklinde konuştu.

Doğrudan ticaret tüzüğü Kıbrıs Türk tarafının beklentileri esas alınmak suretiyle hiç bir şartta bağlanmadan onaylanıp uygulanması gerektiği yönündeki görüşü yineleyen Erdoğan, "Askıya alınmayan müzakere fasıllarının ilerletilmesi konularını görüşme imkânımız oldu. İzolasyonların kaldırılması noktasındaki bugüne kadar söylediğimiz bu tezimizi kendisiyle paylaştık. BM neznindeki kapsamlı çalışmaların yeniden başlatılması sürecini olabileceğini kendileriyle görüşme imkânımız oldu."dedi.

Erdoğan, Blair'in dört ülkeyi kapsayacak gezisinin kendileri için çok önemli bir yanının olduğuna işaret eden Erdoğan, Ortadoğu'da başından beri İran, Suriye ve Ürdün telefon diplomasisi yaptıklarını belirtti.

Blair'in gezisinin ve kendilerinin telefon diplomamasiyle Ortadoğu barış sürecine katkılarının farklı bir anlam kazanacağını vurgulayan Erdoğan, "Bunu başarmamız gerekiyor. Bu konuda kan ve ölüm dinsin istiyoruz. Barış konusunda biz Türkiye olarak üzerimize ne düşerse yapmaya hazırız." diye konuştu.

Siyasi liderler olarak üzerlerinde büyük bir yükün olduğunu söyleyen Erdoğan, din, ırk, vatan ayrımlarını düşünmeden insan ortak paydasında bu adımı atmaları gerektiğini düşündüğünü söyledi. Erdoğan, kim barışa katkıda bulunursa bunu tarihin hayırla yâd edeceğini söyledi.

"TÜRKİYE'NİN ÜYELİĞİNİ KUVVETLE DESTEKLİYORUM"

Türkiye'de son yıllarda çok önemli değişikliklerin olduğunu söyleyerek konuşmasına başlayan İngiltere Başbakanı Tonny Blair, "Bildiğiniz gibi ben kuvvetle Türkiye'nin AB üyeliğini destekliyorum. Son bir kaç ayda hepimizin bildiği zorluklar söz konusu oldu; ama şimdi ileriye doğru bir yol olduğunu düşünüyorum" dedi.

Blair, Ankara Antlaşması'nın Katma Protokol'ün açılmasının önemli olduğunu, aynı zamanda AB'nin kendi üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesinin önemli olduğunu belirterek, izolasyonların kaldırılmasından, doğrudan ticaretin olabilmesinden, BM sürecinin yeniden canlandırılması, AB'nin 27 faslında daha olduğunu ve bunların bir kısmının açılmasından bahsettiğini söyledi.

Enerjilerini ve çabalarını Türkiye'nin AB üyeliği için harcıyor olmalarının sebebini ise Blair şöyle açıkladı: "AB üyeliği sadece Türkiye açısından değil, aynı zamanda benim görüşüm Avrupa'nın geleceği açısından çok önemli olmasındandır. Çünkü ekonomisi kuvvetli ve büyümekte olan bir ülkedir. Bunu dışardan bakarken görmek isterseniz havaalanı ile ilgili yapılmakta olan alt yapıyı gösterebiliriz. Yüzde 6 oranında yıllardır devam eden bir büyüme var. Bütün bunların yanı sıra Türkiye aynı zamanda Ortadoğu ile Avrupa'nın arasındadır. Türkiye'nin Avrupa Birliği için stratejik önemi anlatacak için örnek arıyorsak, zaten Ortadoğu'da olanlar bunun en önemli örneğidir."

Blair, Türkiye'nin Ortadoğu ile ülkelerle ilişkilerde oynacağı rolün kendilerine bir kez daha ekonomik anlamda değil siyasi anlamda Türkiye'nin Avrupa için ne kadar önemli olduğunu gösterdiğini ifade etti.

Tarihe bakıldığı zaman, AB'ne katılmanın zorlukları konusunda en iyi konuşacak ülkelerden birisinin kendileri olduğunu söyleyen Blair, kendilerinin o zamanki adıyla Avrupa Topluğu'na üye olurken bazı zorluklarla karşılaştıklarını, Blair, Türkiye'nin önümüzdeki dönemde AB üye olacağını kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48