banner15

Blair cuma günü Ankara'ya geliyor

İngiltere Başbakanı, Cuma akşamı AB liderler zirvesinin hemen ardından Brüksel'den Ankara'ya gelerek, Erdoğan ile görüşecek.

Blair cuma günü Ankara'ya geliyor

Tony Blair'in cuma akşam saatlerinde Ankara'da olması bekleniyor. Türkiye'de çok kısa bir süre kalacak olan İngiltere Başbakanı, cumartesi sabahı Ankara'dan ayrılacak.
 
Blair'in ziyaretinde, AB liderlerinin Türkiye ile ilgili aldığı kararın, müzakerelerin bundan sonra nasıl ilerleyeceğinin ve Kıbrıs'la ilgili karşılıklı adımların ele alınması bekleniyor.
 
Irak başta olmak üzere Ortadoğu'daki gelişmelerin de, Blair'in Türkiye ziyaretinde görüşülebileceği belirtiliyor.
 
Müzakereler sekiz başlıkta askıya alındı
 
Avrupa Birliği, Türkiye ile müzakerelerin hızını kesti. 11 Aralık'ta AB dışişleri bakanları, AB Komisyonu'nun tavsiye kararını kabul etti.
 
Buna göre, Türkiye ile müzakereler sekiz başlıkta askıya alınacak. Açılacak diğer başlıklar ise, Türkiye limanlarını Kıbrıs Rum kesimine açmadığı sürece kapanmayacak.
 
AB, KKTC'ye uygulanan izolasyonların kaldırılması konusunu ise ocak ayında gündemine alacak. İzolasyonların kaldırılması için atılacak adımlar konusunda, ocak ayında dönem başkanı olacak Almanya inisiyatif alacak.
 
14-15 Aralık'ta yapılacak AB liderler zirvesinde Türkiye konusunun yeniden ele alınıp alınmayacağı ise henüz bilinmiyor.

CNN

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35