banner39

BM açıkladı: İstanbul dünyanın en tehlikeli ikinci şehri

BM'nin yaptığı bir araştırmaya göre, olası bir depremde, İstanbul'da 55 bin kişinin hayatını kaybetmesi bekleniyor

Arşiv 20.05.2008, 18:00 20.05.2008, 18:39
BM açıkladı: İstanbul dünyanın en tehlikeli ikinci şehri

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

GeoHazards International, Birleşmiş Milletler'in de yardımıyla, Asya ve Amerika kıtalarındaki şehirlerle olabilecek 6.0 ya da üzeri bir depremde tahmin edilen ölü sayılarını araştırdı. Araştırmanın sonucuna göre dünyada en çok kayıp verecek iki şehirden biri Türkiye'de yer alıyor. Birinci sırada yer alan Nepal'in başkenti Katmandu'dan sonra ikinci sırada İstanbul var. 20 kent üzerinde yapılan araştırmada, Türkiye'den iki şehir yer aldı. Diğer şehir ise İzmir.

Araştırmaya göre İstanbul'da 6.0'ın üzerinde bir deprem meydana gelmesi durumunda 55 bin kişi hayatını kaybedecek.

İSTANBUL'DAN EN FAZLA KAYIP NEREDE OLACAK

İstanbul'da üç yıl önce çıkarılan deprem haritasına göre en tehlikeli bölgeler belirlenmişti. Üç üniversitenin bir araya gelerek çıkardığı hasar haritasında ilginç tespitler yer alıyor.

DOLGU ALANI ÜZERİNDE OLANLAR

Dolgu alanlarındaki riskli bölgeler arasında yer alan Haydarpaşa Garı, Haydarpaşa Limanı, Harem Otogarı, Maltepe-Kartal Sahil yolu ve Tuzla Tersanesi hasar alacak yer arasında.

HEYELAN RİSKİ OLAN YERLER

Heyelan açısından en riskli yerlerin başında ise, Marmara kuzey sahili, Haliç, Boğaz'ın kuzey kenarları, Florya, Menekşe, Küçükçekmece, Avcılar, Gürpınar, Büyükçekmece, Ayamama Deresi ve Kurbağalıdere çevresi, Moda Burnu'nun batı kıyılarından Kartal Tren İstasyonu'na kadar yaklaşık 25 kilometre uzunluğundaki hat da yer alıyor.

ZEMİN KAT

Zemin sıvılaşması bakımından tehlikeli yerler arasında yapısı sağlam olan Şükrü Saraçoğlu Stadyumu, Kadıköy Belediye Başkanlığı binası, sahil yolu, demiryolu ve bazı yerleşim alanları da bulunuyor. Kâğıthane Deresi ve çevresi de sıvılaşma özelliği gösteren bölgeler arasında.

EN TEHLİKELİ İKİ İLÇE

Araştırmaya gören Fatih ve Eminönü ilçeleri İstanbul'un en tehlikeli semtleri. Özellikle Eminönü'ndeki Katip Kasım Mahallesi'nin ağır hasar oranı İstanbul ortalamasının yedi katı.

Eminönü'ndeki Sarıdemir, Fatih'teki İmrahor ve Hacı Hüseyin Ağa mahallelerinde ise bu oran, İstanbul ortalamasının altı katı.

EN BÜYÜK TEHLİKE: GEMİLER

İstanbul Boğazı'ndan çoğu tehlikeli yük taşıyan günde 130'u aşkın gemi geçiyor.

Araştırmada, amonyak yüklü bir tankerin yapacağı kazada zehirli gazın 25 kilometre yarıçapında bir alanı etkileyeceği ve bu alan içinde herkesi öldüreceği belirtilerek, gemilerin Kuzey Anadolu Fayı üzerinden geçtiğine dikkat çekiliyor.

TSUNAMİ RİSKİ DE VAR

Avrupa ve Anadolu yakasında 4028 yapıyla 25 bin kişinin tsunaminin etki alanına girdiği belirtildi.

Bunların bazıları şöyle: 23 altyapı tesisi, 111 sanayi tesisi, 2600 konut, 524 ticaret - iş, 7 hastane - poliklinik, 28 eğitim tesisi, 31 cami-kilise-türbe, 2 akaryakıt tesisi, 72 otel-motel-pansiyon, 266 tarihi konut, 5 iskele

 

banner53
Yorumlar (2)
M. Ilkok 13 yıl önce
Bu 55 ooo'in 10bini eceliyle ölecek olanlar. 5000ini trafik kazasinda, 5000inide hastalik neticesi ile zaten ölecek olanlar oldugunu kabul edelim. Geriye kalan 25000 mukedderati Istanbul'un 15 Milyon nüfusu ile kiyasliyalim. Fazla düsünmeye degmez.
ali güzelyurt 13 yıl önce
Deprem senaryoları yıllardır sürekli gündemimizi işgal ediyor. Yok şu kadar kişi ölücek yok şu ilçeler tamamen yıkılacak. Yerin bilmem ne kadar altında ve hangi saikle harekete geçtiğini hiç bir kimsenin net olarak bilmediği bir doğal afetle ilgili afaki spekülasyonlara dünya bülteni gibi ciddi bir haber portalı bence alet olmamalı. İstanbul'da ve yurdun her yanında binalarınızı depreme karşı dayanıklı yapın, malzemeden tasarruf edecem diye kendinizi ve nesillerinizi tehlikeye atmayın falan gibi yorumlara bir şey demiyorum ama yukarıdaki türde haberleri görmek istemiyoruz. Bu millet sürekli kabus senaryolarından bıktı ne olur siz de içimizi karartmayın
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?