banner39

BM, 'Asamine katliamı' için Gazze'de

Asamine ailesi katliamını araştıran BM Heyeti'ni karşılayan Heniye, bütün bilgilerin heyete verileceğini söyledi.

Arşiv 28.05.2008, 14:41 28.05.2008, 14:59
BM, 'Asamine katliamı' için Gazze'de


İsrail'in Filistinli Asamne ailesini yok ettiği katliamı araştırmaya gelen BM heyetini karşılayan Heniyye, BM komisyonuna araştırmaları konusunda her türlü yardımın yapılacağını söyledi.

Filistin Başbakanı İsmail Heniyye, Gazze'nin Beyt Hanun bölgesinde geçen sene Asamine ailesinin yok edilmesiyle sonuçlanan katliamı araştırmak üzere gelen BM Komisyonu Heyeti Başkanı Desmond Tutu'yla biraraya geldi.

Heniyye, BM heyetine işgal güçlerinin Gazze'de işlediği katliamlar ve insan hakları ihlalleri konusunda bilgiler verdi. Dün gerçekleşen karşılama töreninin ardından yapılan basın toplantısında, BM heyeti araştırma komisyonuna 'Hoş geldiniz' diyen Başbakan, katliamlar hakkında araştırma yapmakta ısrar eden BM delegasyonuna teşekkür etti.

Bütün bakanlara BM heyetiyle tam koordinasyon içerisinde olma talimatı verdiğini belirten Heniyye, ayrıca BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon'a sunulacak olan raporun iyi bir şekilde hazırlanabilmesi için şu ana kadar hazırlanmış bütün raporların ve elde edilmiş bütün bilgilerin söz konusu heyete sunulacağını kaydetti.

Heyet başkanı Desmond Tutu ise, Beyt Hanun'daki olaylar hakkında bütün taraflarla görüşmeler yapacaklarını belirterek, işgal yönetiminin kendilerinin Gazze'ye gelişini engellemeye çalıştığını, gecikmelerinin nedeninin İsrail güvenlik güçlerinin engellemesi olduğunu kaydetti.

"Gazze'de olan bitenler, kabul edilebilecek şeyler değil. Hakkında duyduğumuz şeyler, hıçkırıklara boğulmamıza neden oldu." şeklinde konuşan Tutu, Gazze'deki olayları bütün gerçekliğiyle insanlara anlatmak için Filistin hükümeti yetkilileriyle görüşmeler yapacaklarını söyledi.

Merkezi Cenevre'de olan BM İnsan Hakları Komitesi, Gerçekleri Araştırma Komisyonu'nu kurbanların durumu, saldırıdan kurtulanların ihtiyaçları, Filistinli sivillerin İsrail saldırılarının sonuçlarından korunması konularını araştırmak üzere görevlendirmişti.

İsrail yönetimi yetkilileri ise kendi işledikleri suçlar araştırıldığı halde saldırılara karşı koyan direnişçilerin araştırılmamasından duyduğu rahatsızlığı dile getirmişti.

Komisyonun hakkında araştıracağı katliamda, İsrail Ordusu'na bağlı topçu birliği içinde çoğu çocuk ve kadınların bulunduğu üç katlı bir binayı hedef almış, 17'si Asamine ailesinden 19 kişiyi hunharca öldürmüştü.

Kaynak: Filistin Enformasyon Merkezi

 

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?