banner39

BM askerlerine 'çocuklara taciz' suçlaması

BM görevlilerinin, Afrika'da çocuklara cinsel tacizde bulunduğu ortaya çıktı.

Arşiv 27.05.2008, 14:04 27.05.2008, 17:18
BM askerlerine 'çocuklara taciz' suçlaması

İngiliz yardım kuruluşu Save the Children, Fildişi Sahili, Sudan'ın güneyi ve Haiti'de yaptığı araştırmanın, BM barış gücü askerleri ve yardım görevlilerinin çocuklara cinsel tacizde bulunduğunu ortaya koyduğunu bildirdi.

Save the Children'ın bu 3 ülkede yaptığı araştırma, çocukların çatışmadan çıkan bölgelere onlara bakmak için giden kişilerin istismarına uğradığını ortaya koyarak, bu konuyu ele alacak uluslararası bir izleme örgütü kurulması gerektiğine dikkat çekti.

BM, raporu yakından inceleyeceğini bildirirken, çocuklara yönelik cinsel tacizin en ürkütücü yanının, çocukların bu durumu açıklamaktan çok korkmaları nedeniyle bu tür vakaların gizli kalması ya da suçluların cezalandırılamaması olduğu belirtildi.

Fildişi Sahili'nde yaşayan 13 yaşındaki bir kız çocuğu, BBC'ye, 10 BM barış gücü askerinin, evinin yakınındaki bir tarlada kendisine tecavüz ettiğini anlatırken, bu askerlerle ilgili herhangi bir işlemin yapılmadığı bildirildi.

Raporda, yardım görevlilerinin de kız ve erkek çocuklara cinsel tacizde bulunduklarına dikkat çekilerek, dünyada çocuk koruma sistemlerinin güçlendirilmesi için çaba gösterilmesi gerektiği kaydedildi.

Save the Children'ın Fildişi Sahili'ndeki yöneticisi Heather Kerr, kurbanları desteklemek için çok az şey yapıldığını belirterek, "Bunlar azınlıktaki bir grup insan, ancak çocukları cinsel açıdan istismar etmek için güçlerini kullanıyor ve çocukların bu konuda sesleri çıkmıyor" dedi.

BM sözcüsü Nick Birnback ise dünyada 200 bin kişilik personelle hizmet eden bir örgütün bu konuda "sıfır olay" hedefini garanti etmesinin imkansız olduğunu söyledi.


Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
28
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?